سلامت جسمي

چه کسانی می توانند دندان های خود را لمینت کنند؟

تقویم فارسی اندروید
لمینت

چه کسانی می توانند دندان های خود را لمینت کنند؟

در سال های اخیر دندانپزشکی زیبایی به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته و با ارائه راه حل های غیر تهاجمی و نتایج چشمگیر توانسته است اطمینان خاطر تعداد بسیار زیادی از بیماران دندانپزشکی را به خود جلب نماید. لمینت دندان، یک درمان محبوب و رایج در دندانپزشکی زیبایی است که به دلیل ظاهر طبیعی و دوام بالای خود طرفداران زیادی دارد. افراد بسیاری، متقاضی دریافت لمینت دندان هستند. دیدن نمونه کارهای لمینت دندان در سایت ها و صفحات اینترنتی می تواند واقعا وسوسه کننده باشد. اما قبل از آنکه بخواهید از این گزینه برای اصلاح لبخندتان استفاده کنید، ابتدا باید مطمئن شوید که آیا لمینت برای شما مناسب است یا نه. در بخش های زیر توضیح خواهیم داد که لمینت دندان چیست و برای چه کسانی مناسب است.

لمینت دندان چیست؟

قبل از آنکه بگوییم چه کسانی می توانند دندان های خود را لمینت کنند، باید به این سوال مهم پاسخ دهیم که لمینت دندان چیست؟ لمینت ها، پوسته های نازکی هستند که غالبا از جنس سرامیک یا پرسلن می باشند. این پوسته ها به طور سفارشی برای هر بیمار و بر اساس قالب گرفته شده از دهان او ساخته می شوند. دندانپزشک، قالب گرفته شده از دهان بیمار را به لابراتوار می فرستد و تکنسین لابراتوار، لمینت سفارشی سازی شده را تهیه می کند. به همین دلیل پروسه دریافت لمینت در ۲ تا ۳ جلسه کامل می شود و از آنجایی که برای نصب آن به تراشیدن مقداری از مینای دندان نیاز است، یک درمان برگشت ناپذیر محسوب می شود. استحکام و مقاومت بالا، ظاهر طبیعی، رنگ پذیری پایین و ماندگاری بالا از مزایای لمینت های دندانی هستند.

لمینت دندان

لمینت برای چه کسانی مناسب است؟

کنجکاوید که بدانید لمینت برای چه کسانی مناسب است؟ نگاهی به موارد زیر بیندازید.

 • افرادی که رنگ دندان‌های آن‌ها به دلیل قرار گرفتن در معرض فلوراید، داروهای تجویزی، استعمال دخانیات یا روش‌های درمان ریشه تیره شده است.
 • افرادی که آسیب جزئی در دندان‌های خود دارند.
 • افراد دارای دندان‌های منحنی، نامنظم، کج و دارای مشکلات همسانی
 • برای اصلاح فاصله بین دندان‌ها
 • برای پرکردن دندان با مشکلات اندازه و رنگ
 • اصلاح دندان‌های خرگوشی
 • برای اصلاح لکه‌هایی که به دلیل مصرف آنتی بیوتیک ایجاد می‌شوند و با جرم‌گیری قابل اصلاح نیست.
 • هنگامی که بیمار از زیبایی و اندازه دندان‌های خود ناراضی است.

شرایط انجام لمینت دندان

اگر هر یک از مشکلات دندانی فوق را داشته باشید، لمینت می تواند برای شما مناسب باشد. با این حال لازم است شرایط لازم برای دریافت لمینت را نیز داشته باشید که در زیر به آنها خواهیم پرداخت.

 • مینای دندان سالم و ضخیم: برای نصب لمینت لازم است مقداری از مینای دندان شما تراشیده شود. بنابراین اگر مینای دندان تان ضعیف و نازک باشد، به احتمال زیاد در هنگام تراش به لایه های زیرین دندان آسیب وارد خواهد شد که می تواند به درد شدید، حساسیت طولانی مدت و افزایش احتمال پوسیدگی دندان منجر شود.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان: رعایت بهداشت دهان و دندان هم برای حفظ رنگ لمینت و هم به منظور جلوگیری از ایجاد حفره و پوسیدگی در زیر لمینت اهمیت دارد. اگر بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکنید، مجبور خواهید شد برای ترمیم مشکلات دندانی در مدت کوتاهی لمینت های خود را بردارید و تعویض کنید.
 • نداشتن عادات دهانی غلط: عادات دهانی نادرستی نظیر ناخن جویدن، دندان قروچه و استفاده ابزاری از دندان ها همگی می توانند به لمینت های شما آسیب جدی وارد کنند و از ماندگاری آن بکاهند.
 • نداشتن مشکلات دهان و دندان: قبل از نصب لمینت لازم است مشکلات دندانی نظیر پوسیدگی، حفره ها و همچنین مشکلات لثه نظیر التهاب و عفونت برطرف شود. این امر برای موفقیت آمیز بودن لمینت و ماندگاری طولانی مدت آن ضرورت دارد.

سخن پایانی

لمینت دندان، یک روش پرطرفدار در دندانپزشکی زیبایی است که می تواند ظاهری طبیعی و جذاب به دندان های شما هدیه دهد. این ترمیم دندانی می تواند برای رفع عیوبی نظیر لکه های سرسخت و تغییر رنگ های دندانی، شکاف ها و فواصل بین دندانی، کجی و نامرتبی جزئی و سایز و فرم نامناسب دندان ها به کار رود. این درمان برگشت ناپذیر است اما یک روش دائمی نیست و در صورت آسیب دیدگی و یا در طول زمان لازم است تعویض شود.

منبع: کلینیک سریتا

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی