سبك زندگي شستشو، نظافت و لكه گيري

مهمترين نكات در نظافت و ضد عفوني منزل كدام است؟

با ما همراه شويد تا با مهمترين روشهاي نظافت و تمیز کردن وسایل منزل و اصول از بین بردن میکروب ها آشنا شويد...
تقویم فارسی اندروید

با ما همراه شويد تا با مهمترين روشهاي نظافت و تمیز کردن وسایل منزل  و اصول از بین بردن میکروب ها آشنا شويد…

AA-Cleaning-Services-Inc-Miami-Dade-Broward_403336_image

۱ – تمیز کردن یخچال

به یاد داشته باشید که همیشه قبل از تمیز کردن یخچال، آن را از برق بکشید. سپس دیواره های داخلی، درب و قفسه های یخچال را هر چند ماه یک بار، با آب گرم و صابون بشویید. برای رفع بوی یخچال، با مخلوط آب و سرکه سفید، و یا با مخلوط جوش شیرین و آب، یخچال را بشویید. بعد به مدت چند ساعت، درب یخچال را باز بگذارید.

۲– تمیز کردن ماشین لباسشویی

آیا فکر می کنید ماشین لباسشویی همیشه تمیز است؟ ولی باید گفت وقتی لباس های کثیف خود را در ماشین لباسشویی می گذارید، میکروب ها نیز وارد آن می شوند. برای تمیز کردن ماشین لباسشویی و برای از بین بردن میکروب ها، هفته ای یک بار در بالاترین درجه حرارت با سفید کننده، آن را بشویید و با پارچه ای آن را خشک کنید.

۳ – تمیز کردن حوله ها

– حوله های دست را هفته ای یک بار بشویید. اگر بیمار هستید(مثل سرماخوردگی)، بعد از بهبودی بیماری، حوله خود را بشویید.

– حوله ورزشی را بعد از هر بار ورزش کردن، بشویید.

– حوله های آشپزخانه را به طور جداگانه از لباس های زیر بشویید.

– حوله های دست را بعد از هر بار مهمان داشتن، عوض کرده و بشویید.

– حوله ها را در هوای آزاد و جلوی نور آفتاب پهن کنید تا خشک شوند.

۴ – از بین بردن میکروب های اتاق خواب

– ملحفه های رختخواب و روبالشی ها را هفته ای یک بار با آب داغ بشویید.

– لباس های گلی و خیلی کثیف را با ملحفه ها نشویید.

– در اتاق خوابتان غذا نخورید. خرده های غذا، باعث جمع شدن میکروب ها می شوند.

۵ – اتاق نشیمن را استریلیزه کنید

میکروب ها روی وسایلی که خیلی دست می زنید مثل تلفن، میز و صندلی و کنترل تلویزیون وجود دارند. این وسایل را با دستمال مرطوب ضدعفونی کننده، تمیز کنید. گرد و خاک صفحه تلویزیون را به آرامی با یک دستمال مرطوب پاک کنید. زمین و فرش را هر چند روز یک بار جارو بکشید و لکه های خوراکی ها را تمیز کنید تا میکروب ها در فرش و مبلمان رشد نکنند.

۶ – تمیز کردن نرده ها و دستگیره ها

میکروب ها به سرعت روی دستگیره های در و کمد، نرده ها، شیرهای آب و پریز برق پخش می شوند. یک بار در هفته با دستمال ضدعفونی کننده ، این وسایل را تمیز کنید. اگر فردی از خانواده بیمار است و یا مهمان بیماری دارید، این تمیز کردن را بیشتر از یک بار در هفته انجام دهید. نظافت راه پله را هم فراموش نکنید.

۷ – محل کارتان را گردگیری کنید

کیبورد و موس کامپیوتر، میز کار و تلفن محلی برای پرورش میکروب ها هستند، به خصوص اگر افراد دیگری غیر از شما از این وسایل استفاده کنند. گاهی کیبوردتان را تکان دهید و بعد با دستمال، آن را ضدعفونی کنید و یا دکمه های کیبورد کامپیوتر را جدا کرده و بشویید. مانیتور کامپیوتر را با پارچه مرطوب تمیز کنید.

۸ – تمیز کردن اتاق کودک

بچه ها به راحتی میکروب ها را می گیرند و پخش می کنند. یک بار در هفته تمام وسایل کودک را با پارچه ای ضدعفونی کنید و بعد با حوله ای مرطوب، گردگیری کنید.

۹ – تمیز کردن سینک آشپزخانه

سینک آشپزخانه بعد از حمام، دومین محل رشد میکروب ها می باشد. اسکاچ ظرفشویی، یکی از مهم ترین محل های تجمع میکروب ها می باشد. لذا بعد از هر بار ظرف شستن، سینک ظرفشویی را نیز کاملا با اسکاچ و مایع ظرفشویی بشویید. سپس اسکاچ را نیز کاملا بشویید تا روغن و کثیفی در آن نماند و در جایی قرار دهید تا کاملا خشک شود. اسکاچ خیس و روغنی باعث رشد شریع میکروب ها در آن می شود. برای خشک شدن اسکاچ می توانید از جااسکاچی که روی دیوار یا آب‌چکان وصل می شود استفاده کنید.

۱۰ – تمیز کردن سطح آشپزخانه

بعد از آماده کردن غذا، سطوح آشپزخانه مثل روی کابینت و میز را تمیز کنید. اول، سطوح را با آب گرم و صابون بشویید تا روغن ها و آلودگی ها تمیز شوند. بعد، یک فنجان ماده سفید کننده را در سه لیتر آب حل کنید و با آن، سطوح را استریلیزه کنید. در آخر، اجازه دهید تا سطوح خشک شوند. کیف پول، لپ تاپ، تلفن، پاکت نامه و یا هر چیز دیگری که مربوط به آشپزخانه نیست را روی سطوح آشپزخانه نگذارید.

۱۱ – درب توالت فرنگی را بگذارید

قبل از کشیدن سیفون توالت فرنگی، درب آن را بگذارید تا میکروب ها در هوا پخش نشوند. هر هفته، لگن توالت فرنگی را تمیز کنید. از برس توالت و مواد تمیزکننده برای شستن درون توالت فرنگی استفاده کنید.

۱۲ –تميز كردن حمام

دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با دو قاشق غذاخوری آمونیاک و یک چهارم آب گرم مخلوط کرده و زمین و دیوار حمام را با آن بشویید. از این مخلوط می توانید برای تمیز کردن شیردستشویی، سینک و دوش نیز استفاده کنید. سپس با آب آن را بشویید. خمیر جوش شیرین در از بین بردن لکه های سینک و یا شیر دستشویی مفید است. درب حمام را بعد از دوش گرفتن باز بگذارید تا خشک شود و از رشد قارچ در آنجا جلوگیری گردد، زیرا قارچ ها در محیط مرطوب و تاریک به خوبی رشد می کنند.

۱۳ – تمیز کننده هاي خانگي

برای تمیز کردن روزانه منزل، به جاي استفاده از تميز كننده هاي شيميايي حساسيت زا ، یک قسمت سرکه سفید و نه قسمت آب را در یک بطری اسپری بریزید تا سطوح را تمیز کند و چربی ها را از بین ببرد.

۱۴ – تمیزی کف زمین و فرش

هنگامی که با کفش وارد خانه می شوید، آلودگی های کف کفش را با خود به خانه می برید. تحقیقات نشان داده است که ۶۶ میلیون میکروب در کف کفش وجود دارند. پس برای تمیز ماندن کف زمین و فرش، با کفش وارد خانه نشوید.

 

 

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی