آشپزي و شيريني پزي صبحانه

طرز تهیه نان فطیر

آموزش طرز تهیه نان فطیر . با این آموزش آشپزی در هفت گنج همراه باشید.
نان فطیر در واقع به نانی می‌گویند که به خمیر آن خمیر مایه نزنند و خمیر ور نیامده باشد. در نواحی مختلف کشورمان این نان را به نحوه‌های گوناگون می‌پزند و در بعضی از شهرها حتی به آن خمیر مایه هم می‌زنند.

مواد لازم برای تهیه نان فطیر اراک

۳۰۰میلی لیتر شیر
۳۰۰ گرم شکر
۱۰۰ گرم روغن مایع
۷۵۰ گرم آرد گندم
یک دوم قاشق چایی خوری مایه خمیر فوری
یک دوم قاشق چایی خوری بیکینگ پودر
زعفران، پودر هل و گلاب به میزان لازم
۲ عدد زرده تخم مرغ
کنجد به میزان لازم
سیاه دانه یا خرفه کمی برای روی نان

طرز تهیه

شیر، شکر، روغن مایع، آرد گندم، خمیر مایه و بیکینگ پودر را درون ظرفی بریزید و آن‌ها را با هم ترکیب کنید و خوب ورز دهید. وقتی خمیر یکنواختی به دست آوردید آن را در نایلون قرار دهید تا استراحت کند. بعد از گذشت یک ساعت خمیر را به قطر ۱ سانتی متر به صورت بیضی یا گرد پهن کنید. تخم مرغ، گلاب و زعفران ساییده شده را با هم مخلوط کنید و روی نان‌ها بمالید.

کمی از دانه‌های کنجد و سیاه دانه روی آن بریزید و آن را داخل طبقه وسط فر قرار دهید. برای پخت این نان لازم است حرارت فر روی ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد باشد و نان را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه داخل فر بگذارید.

مواد لازم برای تهیه نان فطیر همدان

آرد را با شیر، شکر، هل و گلاب درون ظرفی بریزید و بعد از مخلوط کردن آن‌ها را خوب با هم ورز دهید تا به صورت خمیر در آید. آرد را حدود دو تا سه ساعت کنار بگذارید تا خمیر آن عمل آید. سپس آن را پهن کنید.

زرده تخم مرغ را با همزن هم بزنید و به وسیله فرچه روی خمیر بمالید. کمی کنجد یا زیره روی آن بپاشید و آن را داخل فر قرار دهید. این نان سنتی اگر در تنور پخته شود بسیار خوشبو و معطر خواهد شد.
طرز تهیه نان فطیر
طرز تهیه نان فطیر

تقویم فارسی اندروید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی