تبلیغ رپورتاژ

دیدنی های فرهنگی استانبول

تقویم فارسی اندروید
استانبول

دیدنی های فرهنگی استانبول

استانبول شهری مدرن با تاریخ و فرهنگ بسیار غنی است. استانبول یکی از محبوب ترین و توریستی ترین شهرهای دنیا محسوب میشود که بسیاری آن را به اشتباه پایتخت ترکیه می دانند. استانبول به دو قسمت اروپایی و آسیایی تقسیم می شود جایی که ادغام دو فرهنگ آسیایی و اروپایی با تاریخ و سنت اسلامی را می توان به خوبی مشاهده کرد. دیدنی های فرهنگی استانبول کم نیستند، در این شهر آثار تاریخی با قدمت های چندصدساله وجود دارند که هر سلیقه ایی را خیره می کنند. ما در این مقاله سعی کردیم تا تعدادی از محبوب ترین و معروف ترین دیدنی های فرهنگی استانبول را معرفی کنیم.

میدان تکسیم

در دل استانبول در قسمت اروپایی استانبول میدان تکسیم وجود دارد که نمایانگر ترکیه امروزی است. مجسمه یادبود جمهوری در این میدان که توسط آتاتورک بنا شده است قرار دارد. در این منطقه معماری های متفاوتی وجود دارد از مساجد کوچک و بناهای تاریخی قرن نوزدهم تا ساختمان های امروزی هتل مراکز خرید در کنار هم قرار گرفته اند و تقریبا هر ساعت از روز شلوغ و زنده است .

گالاتا

گالاتا یکی دیگر از نمادهای معروف و قدیمی استانبول است که جزو قدیمی ترین برج های تاریخ محسوب می شود. از بالای این برج قدیمی یک چشم انداز ۳۶۰ به کل استانبول و ساختمان های شاخص خواهید داشت. دیدن غروب آفتاب از بالای گالاتا تجربه ای به یادماندنی است که بی شک هنگام بازدید از استانبول باید جزو لیستتان باشد. این برج ۷۰۰ ساله گنبدی مخروطی دارد که در شب با نورپردازی های زیبا خودنمایی می کند. در اطراف گالاتا رستوران و کافی شاپ و مغازه های زیادی وجود دارد که باعث می شود هنگام بازدید این منطقه به کلی گذر زمان را فراموش کنید.

مسجد ایاصوفیه

موزه ایاصوفیه قبل از تغییر به مسجد، نزدیک به هزار سال یک کلیسای مسیحی در رم شرقی با معماری بیزانس بوده است که در قرن ششم میلادی با ۱۰ هزار کارگر ساخته شد. این کلیسا پس از فتح بیزانس پایتخت رم شرقی  یا همان استانبول امروزی توسط محمد دوم به مسجد تغییر پیدا کرد. این مسجد در دوران آتاتورک تبدیل به موزه شد تا شکوه و قدمت استانبول را به رخ بکشد.

کاخ توپکاپی

یکی از دیدنی ترین مکان های تاریخی استانبول کاخ توپکاپی است که در قرن ۱۵ توسط سلطان محمد دوم ساخته شده است. این کاخ از قدیمی ترین و بزرگ ترین قصر های جهان است که بر روی ویرانه های بیزانس فتح شده توسط عثمانی ساخته شده است. در زمان استقلال ترکیه توسط آتاتورک تبدیل به موزه شد تا گویای عظمت تاریخی این سرزمین رنگارنگ باشد.

همانطور که اشاره کردیم کاخ توپکاپی جزو بزرگترین قصرهای جهان است و قسمت های مختلف زیادی دارد که در زمان های مختلف تعمیرات و تغییراتی داشته است که سبک های مختلف معماری غربی و اسلامی را به خود دیده است. عکس های موجود از کاخ، معماری و عظمت شکوه این بنای قدیمی را نمی تواند به تصویر بکشد. تجربه دیدن این کاخ موزه که در طی سالیان ساکنان بیشماری را در خود جای داده است خالی از  لطف نیست.

آب انبار باسیلیکا

در کنار معماری های بی نظیر ترکیه، آب انبار باسیلیکا یکی از خیره کننده ترین ها است. ۱۵۰۰ سال پیش در زمان امپراطوری رم شرقی برای تامین آب مورد نیاز شهر ساخته شد. معماری و تزئینات ستون های عظیم این سرداب هرکدام به نوبه خود بی نظیر است که افسانه ها و المان های رمی را به زیبایی روایت میکند. مساحت این زیرزمین ۱۴۰ متر است که ۳۳۶ ستون در ۱۲ ردیف ۲۸ در کنار هم قرار گرفته اند .تجربه ی قدم زدن در دالان ها با شنیدن صدای خیال انگیز این بنای شگفت انگیز تاریخی سالانه ۳ میلیون گردشگر را به خود جذب می کند. برای تهیه بلیط تهران استانبول میتوانید به سایت علی بابا مراجعه کنید.

کاخ دولما باغچه

کاخ دولما باغچه یادگاری از دوران عثمانی نگینی در استانبول است که زندگی ۶ پادشاه آخر عثمانی را به خود دیده است. این شاهکار معماری مدرن تر و تاثیر گرفته از فرهنگ اروپا است و با تجملات و تزئینات شاهانه با معماری خیره کننده و طراحی داخلی باشکوه فرش و لوستر های سلطنتی برای محل اقامت سلطان عبدالحمید ساخته شد تا جایگزین کاخ توپکاپی باشد که پادشاهان عثمانی در آن زندگی می کردند. آتاتورک بنیان گذار استقلال جمهوری ترکیه نیز در یکی از اتاق های این کاخ در گذشت.

مسجد سلطان احمد

مساجد زیادی با معماری های بی نظیر در ترکیه وجود دارد ولی مسجد سلطان احمد که با کاشی کاری های آبی رنگ به مسجد آبی معروف است جزو کم نظیرهاست. این بنا به دستور سلطان احمد در قرن هفدهم ساخته شده است تا بتواند با معروف ترین مسجد استانبول مسجد ایاصوفیه برابری کند. این مسجد به اشتباه با ۶ مناره ساخته شد که همین اشتباه یک زیبایی کم نظیر را به تصویرکشیده است.

موزه هنرهای مدرن

یکی از دیدنی های فرهنگی استانبول موزه هنرهای مدرن است که در سال ۲۰۰۴ ساخته شد. هنرمندان با نمایش گذاشتن هنر و خلاقیت های گره خورده با ملیت و فرهنگشان با دیگر کشورها ارتباط برقرار می کنند. در این موزه زیبا که جاذبه توریستی استانبول است آثار هنری معاصر نگه داری و به اشتراک گذاشته می شود تا فرهنگ غنی ترکیه را نشر بدهند.

ترکیه کشوری با تاریخ غنی است که پادشاهان بسیاری را به خود دیده است. این کشور با پیشینه تاریخی محل تلاقی تمدن اروپایی با فرهنگ اسلامی است که میراث باستانی بسیاری را در خود جا داده است. اگر بدنبال سفری خاطره انگیز هستید حتما سری به استانبول بزنید. برای تهیه بلیط استانبول تهران میتوانید به سایت علی بابا مراجعه کنید.

بلیط استانبول تهران
سفری خاطره انگیز
مسجد سلطان احمد

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی