آرايش صورت و مو مد و زيبايي

دلایل سفید شدن مو و پیشگیری از آن

تقویم فارسی اندروید

سفید شدن مو بخشی طبیعی از پیری است اما چرا موها خاکستری می شوند؟ وقتی ساقه مو دیگر ملانین تولید نمی کند، رنگدانه ای که به مو رنگ می دهد، منجر به سفید شدن مو می شود. خطر سفید شدن مو هر دهه پس از 30 سالگی 10 تا 20 درصد افزایش می یابد. آیا موهای سفید خود را می پوشانید یا آنها را رنگ می کنید؟ خوشبختانه امروز زنان از گذشته گزینه های بیشتری دارند. چه موهای خود را طبیعی انتخاب کنید و چه موهای خود را رنگ کنید، می توانید در هر سنی و بدون توجه به رنگ مو، بهترین حالت و ظاهر را داشته باشید.

سفید شدن مو

چرا موهایمان سفید می شوند؟

فولیکول های مو درون ساقه مو حاوی سلول های رنگدانه ای هستند که دارای ملانین هستند. این رنگدانه به موها، پوست و چشم های شما رنگ می بخشد. وقتی این سلول های تولید کننده رنگدانه در ساقه مو شروع به مردن می کنند، موها شروع به خاکستری شدن می کنند. موهای جدیدی که از ساقه مو رشد می کنند ممکن است قبل از اینکه کاملاً سفید شوند، خاکستری یا نقره ای شوند. با از بین رفتن سلول های تولید کننده رنگدانه در ساقه مو، دیگر رشته های رنگی مو رشد نخواهید کرد.

چه زمانی موها سفید می شوند؟

برخلاف تصور عمومی، استرس باعث سفیدی مو نمی شود. چرا و کی موهایمان سفید می شود؟ وقتی سلول های تولید کننده ملانین در ساقه مو از بین می روند، موها سفید می شوند. ساقه مو دیگر نمی تواند رشته های رنگی مو ایجاد کند. ژنتیک تا حد زیادی تعیین می کند که چه زمانی خاکستری خواهید شد. به والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود نگاه کنید تا نشان دهد که زود خاکستری می شود و یا دیر. به نظر می رسد خاکستری شدن زودرس مو به ویژه ژنتیکی است. اگر یکی از والدین یا هر دوی والدین در 30 سالگی کاملاً خاکستری شده باشند، احتمال اینکه شما نیز زود موهایتان خاکستری شود وجود دارد.

نژاد یک عامل سفید شدن مو است

موها بیشتر به دلیل عوامل ژنتیکی خاکستری می شوند. نژاد نیز نقش دارد. افرادی با نژاد قفقازی معمولاً از اواسط دهه 30 شاهد سفید شدن مو هستند. کسانی که نژاد آسیایی دارند، به طور متوسط ​​در اواخر دهه 30 موهایشان شروع به خاکستری شدن می کند. آمریکایی های آفریقایی تبار معمولاً از اواسط دهه 40 موهایشان خاکستری می شود. ممکن است بسته به زمان تغییر رنگ موی والدین، ​​زودهنگام، متوسط ​​یا کمی دیر به سوی سفید شدن مو بروید. موهای سفید به طور معمول اما نه همیشه، از اطراف شقیقه ها خود را نشان می دهند.

سفید شدن مو

سفیدی زودرس مو

موی خاکستری زودرس به مویی گفته می شود که حداقل 10 سال یا بیشتر زودتر از آنچه باید اتفاق بیفتد، خاکستری شود. سن برای تعیین موهای زودرس خاکستری با توجه به قومیت فرد متفاوت است. گفته می شود که افراد قفقازی که در 20 سالگی موهایشان خاکستری می شود، خاکستری زودرس دارند. گفته می شود یک فرد آسیایی که در 25 سالگی موهایش خاکستری می شود از سفید شدن زودرس رنج می برد. گفته می شود که آفریقایی آمریکایی ها اگر موهایشان در 30 سالگی یا جوانتر خاکستری شود، با سفیدی زودرس دست و پنجه نرم می کنند.

مشکلات سلامتی مرتبط با موهای سفید

چندین بیماری ممکن است با افزایش خطر سفید شدن مو همراه باشد. شرایط خود ایمنی از موارد سلامتی است که در آن سیستم ایمنی بدن به بخشی از بدن حمله می کند. ویتیلیگو نوعی بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی به سلول های پوست سر که باعث ایجاد رنگدانه می شوند حمله کرده و آنها را از بین می برد. این منجر به سفیدی مو می شود. کمبود ویتامین B12، اختلالات تیروئیدی و شرایط نادر تومور ممکن است باعث سفیدی مو شود. آلوپسی آره آتا نوعی بیماری است که ریزش موی تکه ای ایجاد می کند. این ممکن است سفیدی ناگهانی را به دنبال داشته باشد زیرا موهایی که اغلب می مانند اغلب خاکستری یا سفید هستند. موهایی که دوباره رشد می کنند ممکن است به رنگ سفید، خاکستری یا رنگ طبیعی شما برگردند.

آیا استرس می تواند باعث سفیدی مو شود؟

استرس نمی تواند به طور مستقیم باعث سفیدی مو شود اما با افزایش ریزش مو همراه است. استرس یک عامل مشترک برای تلوژن افلوویوم است که یک بیماری مرتبط با ریزش سریع مو است. افرادی که تلوژن افلوویوم دارند، ریزش مویشان سه برابر سریعتر از حد طبیعی است. استرس مزمن روی رشد مو تأثیر منفی می گذارد و می تواند به ریزش مداوم مو منجر شود. به نظر می رسد استرس فولیکول های مو را تغییر داده و آنها را به اصطلاح به مرحله استراحت سوق می دهد. پس از یک دوره ریزش مو، ممکن است موهایی که دوباره رشد می کنند به رنگ خاکستری درآیند. این امر به ویژه اگر میانسال یا مسن تر باشید، بیشتر صدق می کند.

سفیدی مو

سیگار کشیدن یک مشکل برای سفید شدن مو است

سیگار کشیدن برای هیچ بخشی از بدن شما مفید نیست و شامل موهای شما نیز می شود. در یک مطالعه، افراد سیگاری 2/1 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری قبل از 30 سالگی موهایشان خاکستری می شود و برای کسانی که از قبل موهای نقره ای دارند باعث می شود خاکستری نقره ای مایل به زرد باشد. اگر سیگار می کشید یا از توتون استفاده می کنید، این کار را متوقف کنید. اگر به کمک نیاز دارید، با پزشک خود صحبت کنید. داروهای تجویزی وجود دارد و برنامه هایی برای ترک سیگار وجود دارد که می تواند به شما کمک کند این عادت را برای همیشه از بین ببرید.

از کندن مو خودداری کنید

برخی معتقدند که اگر یک موی خاکستری را از ریشه بیرون بیاورند، سه تار موی خاکستری دیگر در سر آنها رشد می کند. این داستان درست نیست اما هنوز هم ایده خوبی است که آن را نکنید. اگر بیش از حد موهای خاکستری را بیرون بیاورید، ممکن است تکه های طاسی در سرتان ایجاد شود! و بیشتر موهای خاکستری در جای خود رشد می کنند. اگر زیاد برداشت کنید، این ممکن است به فولیکول های مو آسیب برساند به طوری که دیگر مو رشد نمی کند. این ممکن است باعث شود به مرور زمان موهای شما بسیار نازک تر به نظر برسد. رنگ کردن موهای خاکستری ایده ای بهتر از کندن آن است.

موهای خاکستری چه تفاوتی با موهای طبیعی دارند؟

موهای خاکستری به ضخامت موهای با رنگ طبیعی نیست زیرا بیرونی ترین قسمت ساقه مو، یعنی کوتیکول، نازک تر از موهای دارای رنگدانه است. بدون این محافظت، موهای خاکستری در برابر اشعه ماوراء بنفش، آب، مواد شیمیایی، رطوبت و حالت دهنده ها با حرارت محافظت نمی شوند. این باعث می شود موهای خاکستری نسبت به موهای رنگی طبیعی خشک و سفت باشد. موهای خاکستری بیشتر از موهای قهوه ای در معرض آسیب اشعه ماوراء بنفش (UV) قرار دارند. موهای خاکستری نسبت به انواع موی بلوند، قهوه ای، مشکی و قرمز در برابر گرفتن رنگ مصنوعی مو مقاومت بیشتری دارند. آیا موهای خاکستری شما نازک و کم حجم به نظر می رسد؟ از آرایشگر خود در مورد شامپوها مدل موهای خاص بپرسید تا موهای شما پر و حجیم تر شود. در مورد اینکه کدام نوع رنگ مو برای رنگ پوست و نوع موهای شما مناسب تر است، بحث کنید.

جلوگیری از سفید شدن مو

درمان آسیب های موهای خاکستری

موهای خاکستری زبر و خشک ممکن است موخوره داشته باشد. برای مقابله با خشکی از درمان های مرطوب کننده عمیق و روغن های مو استفاده کنید. مراقب قرار گرفتن موهای خاکستری در معرض آفتاب و گرما و نور لامپ ها باشید زیرا هر دو اثر سفید کننده بر روی موهای خاکستری دارند و باعث زرد شدن مو می شوند. در مورد نحوه جلوگیری از اثر سفید کننده از آرایشگر خود راهنمایی بخواهید. استفاده از شامپویی که رنگ بنفش دارد می تواند به نظر برسد که موهای خاکستری مانند رنگ نقره ای زنده مورد نظر شما باشد.

موهای خاکستری را با مدل موهای زیرکانه مخفی کنید

زنانی که به فکر رنگ کردن مو نیستند، می توانند با استفاده از مدل مو، رنگ خاکستری را پنهان کنند. موهای خود را جوری تقسیم کنید تا موهای خاکستری را پنهان کند. اگر موهای بلندی دارید برای پنهان کردن ریشه های خاکستری موهای خود را پنهان کنید. از سربندهای رنگارنگ برای پنهان کردن سفیدی مو استفاده کنید. از آرایشگر خود در مورد مدل مویی که بعد از 50 سالگی هم زیباست، توصیه دریافت کنید. یک آرایشگر را انتخاب کنید که در مشتریانی که موهایشان سفید است تخصص داشته باشد.

رنگ کردن ریشه مو

رنگ کردن یا رنگ نکردن مو

اگر پنهان کردن موهای خاکستری گزینه دلخواه شما نیست، ممکن است بخواهید رنگ کردن موهای خود را بررسی کنید. می توانید از یک محصول بسته بندی شده از سوپرمارکت یا داروخانه استفاده کنید. حتماً محصولی را انتخاب کنید که مخصوص موهای سفید باشد. آرایشگر شما محصولات با کیفیتی در سالن دارد که رنگ خاکستری را بهتر پوشش می دهد. موهای خاکستری برخی از مشتریان رنگ نمی گیرند. اگر چنین است، رنگ روشن تری را انتخاب کنید که به راحتی با خاکستری های طبیعی شما ترکیب شود.

رنگی طبیعی را انتخاب کنید

بعضی از خانم ها با موهای خاکستری راحت نیستند. اگر چنین باشد، می توانید از چند ترفند در حالی که موهایتان سفید می شود استفاده کنید تا ظاهر تکه تکه و چند رنگ را به حداقل برسانید. اگر رنگ خاکستری زیادی دارید، آرایشگر شما می تواند هایلایت هایی ایجاد کند تا موهای شما یکدست تر شود. اگر عادت به استفاده از رنگ دائمی مو دارید، به سراغ رنگی مات بروید تا ظاهر خاکستری ها را استتار کند.

مدل دادن مو

یک مدل موی خوب انتخاب کنید

داشتن موی مناسب می تواند به موهای شما هم بافت و هم حالت بهتری ببخشد. موهای خود را مرتباً با اصلاح در هر 6 تا 8 هفته مرتب نگه دارید. زنانی که موهای خاکستری دارند اغلب مدل های کوتاه مو را انتخاب می کنند. مدل های بلند ممکن است برای شما مناسب باشد. موهای پر و بلند، آن را سالم نشان می دهند. زنانی که موهای فر دارند به طور طبیعی در مقایسه با زنانی که موهای صاف دارند موهایی پر و ضخیم تر دارند.

درمان های خانگی برای موهای سفید

طرفداران درمان های طبیعی تعدادی از روش های درمانی طبیعی برای موهای سفید را پیشنهاد می دهند. این شامل موارد زیر است:

روغن نارگیل. یک روز در میان، قبل از خواب، روغن نارگیل را روی موها و پوست سر خود ماساژ دهید. صبح روز بعد، موهای خود را مثل همیشه بشویید.

زنجبیل. هر روز یک قاشق چایخوری زنجبیل رنده شده تازه مخلوط شده با 1 قاشق غذاخوری عسل بخورید.

ملاس بلک استرپ. یک روز در میان، یک قاشق غذاخوری ملاس بلک استرپ بخورید (از آب نیشکر، نه از شکر چغندر). اعتقاد بر این است که روند خاکستری شدن مو را معکوس می کند.

آمله. هر روز شش اونس آب تازه آمله بنوشید یا هر بار یک بار موهای خود را با روغن آمله ماساژ دهید. آمله به عنوان انگور فرنگی هندی نیز شناخته می شود.

دانه های کنجد سیاه. دو تا سه بار در هفته، یک قاشق غذاخوری دانه کنجد سیاه بخورید تا روند خاکستری کند و یا معکوس شود.

روغن قی. دو بار در هفته، موها و پوست سر خود را با این گیاه خالص ماساژ دهید.

آمارانت. سه بار در هفته، آب گیاه تاج خروس تازه را به موهای خود بمالید.

آب گل گندم. هر روز یک تا دو اونس آب گل گندم تازه بنوشید یا روزانه 1 قاشق غذاخوری پودر سبوس گندم به سوپ ها و اسموتی های خود اضافه کنید.

Fo-ti. در طب سنتی چینی، fo-ti به صورت داخلی به عنوان مکمل – 1000 میلی گرم دو بار در روز همراه با غذا – مصرف می شود تا روند سفید شدن موها را معکوس کند.

پیاز. یک پیاز را در مخلوط کن بریزید و سپس از صافی استفاده کنید تا آب آن باقی بماند. دو بار در هفته، این آب پیاز را به پوست سر خود بمالید، بگذارید 30 دقیقه در جای خود باقی بماند و سپس مثل همیشه شامپو بزنید.

آب هویج. هر روز 250 میلی لیتر آب هویج بنوشید.

کاتالاز. غذاهای غنی از آنزیم کاتالاز مانند:

  • سیر
  • کلم
  • سیب زمینی شیرین
  • کلم کیل
  • کلم بروکلی
  • بادام

برگ های کاری. یک خمیر از ¼ فنجان برگ کاری و ½ فنجان ماست درست کنید. آن را به موها و پوست سر خود بمالید و بعد از 30 دقیقه آن را بشویید. هفته ای دو تا سه بار تکرار کنید.

آشواگاندا. یک مکمل آشواگاندا را با غذا مصرف کنید. آشواگاندا به جینسینگ هندی نیز معروف است.

روغن بادام. قسمت های مساوی از روغن بادام، آب لیمو و آب آمله را با هم مخلوط کنید. مخلوط را در مو و پوست سر خود ماساژ دهید. این روتین را دو بار در روز و به مدت سه ماه ادامه دهید.

رزماری. یک شیشه 250 میلی لیتری را با رزماری خشک پر کنید و سپس ظرف را با روغن زیتون بکر تا حد بالا پر کنید. شیشه را به مدت چهار تا شش هفته در مکانی آفتابی بگذارید و هر چند روز یک بار آن را تکان دهید. بعد از شش هفته از آن به عنوان روغن مو استفاده کنید.

رنگ طبیعی مو

رنگ موی طبیعی

شما می توانید رنگ موی خود را با گیاهان مختلف درست کنید. از آنجا که این نوع رنگ مو به اندازه رنگ های شیمیایی موجود در بازار قوی نیست، قبل از مشاهده تغییر، باید چندین بار روند آن تکرار شود. مواد اولیه پیشنهادی شامل موارد زیر است:

  • موهای بلوند: چای گل بابونه، پوست لیمو، زعفران، گل همیشه بهار
  • موهای قرمز: آب چغندر، آب هویج، گلبرگ گل رز
  • موهای قهوه ای: قهوه، دارچین
  • موهای سیاه: گردوی سیاه، چای سیاه، مریم گلی، گزنه

آیا می توانید از سفید شدن مو جلوگیری کنید؟

آرایشگر مشهور، فیل اسمیت، توضیح داد که متأسفانه جلوگیری از موهای خاکستری غیرممکن است، به این معنی که هیچ راه واقعی برای جلوگیری از سفید شدن مو وجود ندارد.

او فاش می کند، در حال حاضر، هیچ روش درمانی یا پیشگیری برای جلوگیری از سفیدی مو نیست. این ترکیبی از ژنتیک، DNA و سایر عوامل تعیین کننده است که تحقیقات هنوز در تلاش برای درک آنها است.

پیشرفت هایی در زمینه درک ژنتیک صفات مو وجود داشته است اما باید این موضوع را با جزئیات بیشتری بررسی کرد تا کاملاً بفهمید که چگونه می توان این را تغییر داد.

در هر صورت ، بعید است که “رفع آسان” آن مانند خوردن بیشتر یک غذای خاص یا نوشیدن آب بیشتر وجود داشته باشد.”

چگونه می توانید از موهای خود مراقبت کنید تا از زود خاکستری شدن آن جلوگیری کند؟

فاکتورهای سبک زندگی مانند سیگار کشیدن باعث می شود که رنگ خاکستری شما بدتر از حد عادی باشد.

سیگار کشیدن، می تواند رنگ موهای خاکستری را تغییر دهد و آنها را زرد نشان دهد – شبیه آنچه برای ناخن های شما هنگام سیگار کشیدن اتفاق می افتد.

اسکات کورن وال، متخصص مو می گوید که محصولات حالت دهنده مو می توانند اثری مشابه داشته باشند.

آهن های گرم شده و حتی محصولات طراحی شده دیگر نیز می توانند باعث تغییر رنگ آن شوند. بنابراین، کسانی که مایل به تغییر رنگ موهای خاکستری یا سفید هستند، باید از شامپوها و نرم کننده هایی استفاده کنند که حاوی رنگدانه های بنفش ملایم هستند تا این رنگ زرد را به سفید خنثی کنند.

منبع:

onhealth

healthline

goodtoknow

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی