بیماری ها سلامت

درد مفاصل در زنان

درد مفاصل
زنان آمار بیشتری از مبتلایان به درد مفاصل را تشکیل می دهند. به علاوه زمان بیشتری باید برای پیدا کردن درمان مناسب صرف کنند. هر کس ممکن است گاهی به درد آرنج یا کمی درد در شانه ی خود یا یک درد شدید در زانو مبتلا شود. اما تحقیقات نشان می دهد که زنان بیشتر از مردان به این درد ها دچار می شوند. CDC تخمین می زند که 70 میلیون آمریکایی به آرتریت یا علائم دردهای مزمن مفاصل مبتلا هستند که از بین آن ها 41 نفر زن می باشند. چند مورد از عواملی که این بیماری را در زنان بیشتر می کند مروبط می شود به نوسانات هورمونی در زنان و یا ساختار فیزیولوژیکی آن ها که برای مقابله با درد چندان توانایی ندارند.

علل درد مفاصل در زنان

تقریبا می توان گفت که از بین 27 میلیون آمریکایی مبتلا به آرتروز (AO) 60 درصد آن ها زن هستند. آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خود ایمنی است که زنان را تقریبا سه برابر مردان به خود درگیر می کند. همچنین زنان نه بار بیشتر در معرض ابتلا به لوپوس، سه برابر بیشتر در خطر ابتلا به اسکلرودرمی و دو برابر بیشتر در معرض دیگر بیماری های مربوط به درد مفاصل خود ایمنی هستند. همچنین با مطالعه روی زنان و مردانی که به MS مبتلا هستند به این نتیجه رسیدند که زنان هشت برابر بیشتر از درد مفاصل ناشی از این بیماری رنج می برند.

Tarvez Tucker, MD یک متخصص درد از دانشگاه کتانکی معتقد است که زنان به علت هورمون های زنانه شان بیشتر در مقابل درد آسیب پذیرند. زنانی که به لوپوس یا فیبرومیالژیا مبتلا می شوند بیشتر از انواع درد مفاصل رنج برده و آسیب می بینند. احتمالا دلیل این عارضه سطح بالای هورمون های زنانه آن ها می باشد. تغییرات سطح هورمون استروژن در زنان آن ها را در دوره های مختلف نسبت به درد آسیب پذیر می کند. سطح این هورمون در زمان قبل از دوره های ماهانه کاهش یافته و بعد از اتمام آن باز افزایش می یابد. زمانی که استروژن در سطح پایینی قرار بگیرد مقاومت در مقابل درد در زنان کم می شود. استروژن در دوران باردرای نیز افزایش می یابد و احتمالا دلیل این اتفاق مقاومت زنان در مقابل درد این دوران است. تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از زنان برخی از علائم و دردهای بارداری را پس از زایمان و با کم شدن سطح استروژن در بدن شان تجربه می کنند. به علاوه هورمون های تولید مثلی زنان عوامل مشکوکی هستند که احتمال ابتلا به بیماری های خود ایمنی در زنان را بالا می برند.

درد مفاصل در زنان و بدن آن ها

هورمون ها تنها بخشی از کارکرد بدن زنان هستند که آن ها را در مقابل درد ضعیف می کند. به علاوه مغز آن ها نیز در این زمینه مقصر است. محققان به این نتیجه رسیده اند که اندروفین که مسکن های طبیعی بدن هستند در بدن مردان عملکرد بهتری نسبت به بدن زنان دارند. به علاوه مغز زنان در پاسخ به اتفاقات دردناک مقدار کمتری دوپامین ترشح می کند و بدون دوپامین اندروفین اثر گذاری کمتری دارد. به این ترتیب باید گفت که تفاوت های ساختاری بدن زنان و مردان نیز در ابتلا آن ها به برخی از انواع درد مفاصل موثر است. به عنوان مثال زنان بیشتر مستعد ابتلا به استئوآرتریت زانو هستند. یکی از دلایل این اختلاف می تواند میزان تحرک بیشتر زنان نسبت به مردان باشد. مردان تمایل بیشتری به تحرک کم دارند اما زنان بابت هر چیز کوچکی از جایشان برمی خیزند و حرکت می کنند. همین باعث می شود تا زنان سایش بیشتری روی زانوانشان داشته باشند و بیشتر در معرض بیماری های دارای درد مفاصل مثل همین استئوآرتریت زانو باشند.

دارو برای درد مفاصل در زنان

واکنش زنان نسبت به مردان به داروهای تسکین دهنده ی درد مفاصل متفاوت است. برای مثال نوسان هورمون ها در بدن زنان باعث می شود که مقدار بیشتری از دوز استاندارد برای تسکین دردهای زنان لازم باشد. به علاوه سیستم گوارش زنان آهسته تر کار می کند و این باعث می شود تا برخی داروها مانند داروهای ضد درد مدت بیشتری برای اثرگذاری لازم داشته باشند. محققان معتقدند که زنان با کمی مراقبت های بهداشتی می توانند از دست این دردها در امان باشند.

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

کانال یوتوب چی با چی

مطالب پیشنهادی