سبك زندگي موفقيت در زندگي

جایگاه عشق در زندگی ما کجاست؟

چگونه خوب بودن را معنی می کنید؟ جایگاه عشق در زندگی شما کجاست‌ ؟ چه چیزهایی برایتان بیشترین اهمیت را دارد؟ چگونه یک زندگی کامل را برای خود تصور می کنید؟

جایگاه عشق

جایگاه عشق

سال گذشته معلم یوگای من یک داستان سر کلاس برایمان تعریف کرد که در مورد هانومان خدای باستانی هندو بود که به عنوان یک میمون به تصویر کشیده می شد. وقتی از او پرسیده شد که چه خصلت متمایزی دارد و فکر می کند که چرا باید خدای میمون ها باشد، او سینه خود را شکافت و قلبی سرسبز و بی انتها را نشان داد که می شد داخل آن غرق شد و از دنیا جدا بود.

این داستان با من همیشه بوده است. گاهی از خود می پرسم، چه ارتباطی با قلب خود دارم؟ چگونه آن را غرق در عشق نگه می دارم و قلب من شبیه چیست؟ یک جنگل سرسبز یا یک کویر خشک و زشت؟ این سوال همیشه با من بود اما هیچگاه نمی توانستم جواب آن را پیدا کنم. من واقعا نمی دانستم که جایگاه عشق در زندگی ام کجاست و چقدر به آن بها می دهم؟ نمی دانستم محبت، انسانیت و خوب بودن در من وجود دارد یا تنها به آن تظاهر می کنم و مثل خیلی از آدم ها در موقع سختی آنها را فراموش می کنم.

آنچه من بیشتر به چشمم می دیدم ربطی به جایگاه عشق نداشت و تنها با اعداد و ارقام سر و کار داشت. مقدار پول، زمان، روز، سال، ماه، تعداد کالری، معدل، نمره، تعداد دوست های اجتماعی، تعداد دوست دارانم، تعداد کشورهایی که دیده ام، و و و …

من احساس می کنم زندگی کوتاهی داریم و اتفاقا اعداد هم حس خوبی به من می دهند. من عاشق ریاضی هستم و از آن لذت می برم اما باز هم تصور نمی کنم اعداد بتوانند ارزش واقعی زندگی را به تصویر بکشند. اعداد همه جا هستند و می توانند در تصمیم گیری ها و دیدگاه های ما دخیل باشند. اعداد می توانند به ما هدف بدهند و در پیشرفت و ارزیابی ما موثر باشند.

اما اغلب این اعداد نیستند که می توانند جایگاه خود را در قلب و روح ما پیدا کنند. بلکه کلمات و حرف هایی که از احساسات مان منشا می گیرند این کار را با ما می کنند. خنده، ارتباطات، عشق تجربیات خام، خودانگیختگی، عفو و بخشش، ماجراجویی و هزاران چیز دیگر هستند که اعداد کاملا در توصیف آن ها قاصرند. برای مثال اصلا مهم نیست که من یک انسان چند ساله هستم. چرا که سن و سال من کیفیت زندگی من و میزان خوشحالیم را مشخص نمی کند.

مثلا اگر 24 سال دارم مهم نیست که در برخی روابط شکست می خورم مهم این است که احساس و قلب من باز هم قادر است افراد جدیدی را به خود راه بدهد و من باز هم شانس این را دارم که جایگاه عشق را در خود پیدا کنم. من دوست دارم تجربه کسب کنم و بابت اشتباهاتم سپاسگزارم چرا که راه را به من نشان می دهند. آنچه مهم است ارتباطات است. اگر بتوانم کنار مردی که 20 سال از من بزرگ تر است خوشحال باشم و یا با مردی که 20 سال از من جوان تر است احساس راحتی کنم قطعا برد کرده ام.

در استفاده از برنامه های پیام رسان اجتماعی مهم نیست که چقدر عکس من نظر دیگران را به خود جلب می کند و چه تعداد لایک می گیرد بلکه مهم این است که بتوانم از آن برنامه ها به نحو احسنت برای ارتباط گرفتن با دیگران استفاده نمایم.

به عنوان یک معلم یوگا مهم نیست که چه تعداد از مردم به کلاس های من می ایند، مهم این است که شاگردانم در کلاس من جایگاه عشق را در خود پیدا کنند و احساس بهتری داشته باشند.

به عنوان یک دونده مهم نیست اگر همیشه نتوانم جز نفرات اولی باشم که به مقصد می رسند. بلکه مهم این است که بتوانم از مزایای وزرش کردن برای سلامتی و وضعیت بهتر بدنم استفاده کنم.

به عنوان یک زن مهم نیست که وزن من چقدر است مهم این است که بتوانم جایگاه عشق را در قلب خود احساس کنم و زندگی شاد و سالم و پر از جنبه های مثبت را برای خود داشته باشم.

بهتر است یاد بگیریم هیچگاه به وسیله ی اعداد خودمان را با دیگران مقایسه نکنیم. هر کدام از ما یک فرد متفاوت با زندگی های متفاوت هستیم که داستان ها و حرف های زیادی برای گفتن داریم و هیچ گاه نمی توان ما را در مجموعه ای از اعداد تعریف کرد.

در درون هر انسان یک جایگاه عشق وجود دارد که به ناب ترین شکل خود حفظ شده و از زمان آغاز حیات ما منتظر است تا کم کم با خاطرات و روزهای خوب و بدی که داریم لبریز شود. در همین بخش است که ما رویاهای بزرگ را برای خود نگه می داریم و یاد می گیریم که به همه چیز و همه کس عشق بورزیم. درواقع همه ی ما استعداد عاشق بودن را داریم اما نوع آن و کیفیت آن و اینکه کی و کجا آن را در خود کشف کنیم تنها به خود ما بستگی دارد. به این ترتیب می توانیم هر چیزی را به کمک عشق و احساسی که داریم تعریف کنیم و دیگر نیازی نیست برای توجیه خود از اعداد کمک بگیریم.

تقویم فارسی اندروید

یک دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

کانال یوتوب چی با چی

مطالب پیشنهادی