تبلیغ رپورتاژ

اقامت کشور ترکیه در سال 2023

تقویم فارسی اندروید

قبل از هرگونه اقدام به اخذ اقامت و مهاجرت به کشور ترکیه، ابتدا باید از خود بپرسید که دقیقاً برای چه هدفی می‌خواهید اقامت بگیرید؟ برای ادامه تحصیل در  کشور ترکیه؟ برای کار؟ یا برای یک زندگی راحت قصد مهاجرت به این کشور را دارید.

اقامت کشور ترکیه

اگر اطلاعات کافی در مورد روش‌های اخذ اقامت ترکیه را ندارید، سعی کنید با بررسی و کسب اطلاعات مناسب، بهترین گزینه (با توجه به شرایط خودتان) برای مهاجرت به ترکیه را بیابید. ما در این مقاله به بررسی انواع راه‌های اخذ اقامت در کشور همسایه را برایتان گردآوری مرده‌ایم. با ما همراه باشید.

 

اخذ اقامت در ترکیه از راه خرید ملک

خرید ملک در ترکیه (اعم از مسکونی، تجاری و …) یکی از بهترین راه‌ها برای اخذ اقامت و شهروندی ترکیه می‌باشد. شما می‌توانید هر نوع ملکی با هر قیمتی را خریداری کنید و با این کار اقامت یک ساله ترکیه را دریافت کنید. اگر تا یک سال بعد ملکی که خریداری کرده‌اید همچنان به نام شماست، در این صورت فرصت تمدید اقامت خود را دارید و در صورتی که این کار را به مدت 5 سال پیاپی انجام دهید، اقامت دائم ترکیه به شما تعلق می‌گیرد.

اگر در کشور ترکیه ملکی به ارزش 250000 دلار بخرید، می‌توانید برای شهروندی ترکیه اقدام کنید. در این صورت تا 3 سال اجازه فروش این ملک را ندارید. اما اگر شما ملکی به ارزش 500000 دلار آمریکا خریداری کنید، دیگر این محدودیت 3 ساله برای فروش ملکی که خریده‌اید وجود ندارد.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که در صورت پیش خرید ملک در حال ساخت، مجاز به خرید اقساطی ملک هستید اما دیگر نمی‌توانید برای خرید ملک وام بگیرید.

 

شرایط عمومی دریافت اقامت و مهاجرت دائم به ترکیه از راه خرید ملک

 

  • خرید ملک در مناطق تعیین شده توسط دولت ترکیه (ملک خریداری شده باید به دور از مناطق نظامی یا نقاط استراتژیک باشد.)
  • انتقال ملک به شخص دیگر برای 3 سال متوالی مجاز نیست.
  • با خریدن املاک، فرم درخواست اقامت و تابعیت ترکیه را تکمیل کنید و به مقامات مربوطه ارسال کنید.
  • ارائه پاسپورت یا مدرکی که وضعیت شهروندی سرمایه گذار را تعیین کند الزامی است.
  • ارائه شهود و گواهی‌هایی که مشخص کننده وضعیت مدنی متقاضیان باشد.
  • یک رسید برای پرداخت کامل مالیات و سایر هزینه‌های اضافی به وزارت دارایی ترکیه ارائه دهید.

ممکن است با خود فکر کنید که شما نمی‌توانید تمام این مراحل اداری را طی کنید. جای نگرانی نیست! چرا که موسسه‌های مختلفی در اقصی نقاط شهر از جمله موسسه مهاجرتی میرداماد تمامی این مراحل را برای شما انجام خواهند داد.

 

اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک نیز ممکن است. به طوری که پس از اجاره ملک می‌توانید برای اقامت یک ساله اقدام کنید. اجاره نامه باید به صورت قانونی توسط دفتر اسناد رسمی اجرا و به ثبت برسد تا سرویس امنیتی ترکیه در مورد آن استعلام بگیرد.

 

توجه داشته باشید که اجاره خانه در ترکیه برای اخذ اقامت تنها یک ساله بوده و قابل تمدید نیست. مگر اینکه در این مدت ملکی خریده باشید، شغلی پیدا کرده باشید یا به ادامه تحصیل در ترکیه درخواست داده باشید.

 

توجه: محدودیتی در میزان اجاره ملک شما وجود ندارد. تنها نکته قابل تامل این است که در ترکیه معمولا اجاره خانه برای خارجی‌ها مشکل است. مگر اینکه ضامن یا معرفی کننده‌ای داشته باشید یا اینکه اجاره خانه را از شش ماه یا یک سال قبل پرداخت کرده باشید.

اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

دریافت اقامت ترکیه از طریق مجوز کار

یکی از روش‌های رایج دریافت اقامت ترکیه مهاجرت کاری به این کشور است. شرایط گرفتن اقامت از طریق کار در ترکیه باید به صورت زیر است:

 

  • در ابتدا شما باید یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای ترکیه‌ای داشته باشید.
  • اتباع خارجی که ساکن ترکیه هستند و کارت اقامت دارند می‌توانند با توجه به حرفه و تخصص خود در ترکیه به دنبال کار باشند. پس از یافتن کار و به توافق رسیدن، کارفرما باید استخدام خارجی را در وبسایت وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه ثبت کند. پس از آن، کارجو حداکثر تا 90 روز فرصت دارد تا درخواست خود را به همراه مدارک خود به سفارت یا کنسولگری ترکیه برای دریافت ویزای کار ترکیه ارسال کند.

 

دریافت اقامت از راه تحصیل در مدارس و دانشگاه های ترکیه

تحصیل در کشور ترکیه به یکی از کم‌هزینه‌ترین راه‌های مهاجرت به این کشور و دریافت اقامت تبدیل شده است. تحصیلات در کشور ترکیه زیر نظر وزارت آموزش ملی است و بیشتر تحت نظر بخش دولتی است.

آموزش و یادگیری در دوره پیش دبستانی تا سن 6 سالگی است. تحصیلات در مقطع دبستان به صورت رایگان و اجباری از سن 6 تا 14 سالگی به طول می‌انجامد، دبیرستان و هنرستان از سن 14 تا 18 سالگی و در نهایت تحصیل در انوع مختلف دانشگاه‌ها و کالج‌ها از 18 سالگی امکان پذیر است.

تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس به مدت 4 سال، کارشناسی ارشد به مدت 2 سال و دکتری 3 تا 5 سال به طول می‌انجامد و زیر نظر اداره آموزش عالی ترکیه (YOK) برگزار می گردد.

 

نکاتی که باید برای اخذ اقامت برای تحصیلی ترکیه در نظر بگیرید

  1. اینکه فقط به ادامه تحصیل در این کشور بپردازید، باعث گرفتن اقامت و تابعیت ترکیه نمی‌شود. این فقط شرایط اقامت و شهروندی را برای شما مهیا می‌کند. دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی باید چندین سال در این کشور کار کنند و مالیات بپردازند تا بتوانند اقامت دائم ترکیه را دریافت کنند.
  2. متوسط هزینه اقامت تحصیلی ترکیه برای دانشگاه‌های دولتی بین 500 تا 2200 دلار، دانشگاه‌های خصوصی از 4000 دلار تا 20000 دلار و دانشگاه‌های پزشکی از 15000 دلار تا 25000 دلار است.

 

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

گرفتن اقامت ترکیه از طریق ازدواج با یک شهروند ترک یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور است. برای این کار نیاز است که سن افراد بالای 18 سال باشد. برای دریافت اقامت از طریق ازدواج، آقا و خانم باید حداقل 3 سال با هم زندگی مشترک داشته باشند و ثابت کنند که در این مدت با هم زندگی کرده‌اند و خانه مورد نیاز برای زندگی را دارند و همچنین توانایی مالی برای مدیریت هزینه‌ها را دارند. همچنین زوجین نباید درگیر مشکلات امنیتی و دارای سوء سابقه باشند. اگر به مدت 5 سال با هم زندگی کنند، می‌توانند برای پاسپورت و شهروندی ترکیه اقدام کنند.

 

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

از بهترین راه‌های گرفتن اقامت در کشور ترکیه، سرمایه گذاری است و طبق قوانین ترکیه این امر می‌تواند منجر به اخذ تابعیت ترکیه شود. بنابراین شما می‌توانید با سرمایه گذاری در این کشور برای خودتان و خانواده‌تان (همسر و فرزندان زیر 18 سال) تابعیت ترکیه را بگیرید. برای سرمایه گذاری در ترکیه باید حداقل 18 سال داشته باشید و طرح اقتصادی قانع کننده و توجیه کننده‌ای به دولت ترکیه ارائه دهید.

 

پروژه های سرمایه گذاری در ترکیه

خریدن انواع ملک، ثبت شرکت، سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده‌های بانکی، سرمایه گذاری از راه خرید سهام، سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی، سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذاری املاک و مستغلات از رایج‌ترین راه‌هایی است که افراد می‌توانند در این کشور سرمایه گذاری کنند.

 

اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

یکی از رایج‌ترین راه‌های دریافت اقامت کشور ترکیه ثبت شرکت است. یکی از علت‌هایی که افراد تمایل دارند تا از این طریق جدب ترکیه شوند این است که هزینه‌های ثبت شرکت و هزینه‌های مالیاتی در ترکیه در مقایسه با سایر کشورها نسبتا پایین و مقرون به صرفه است. البته این مورد قوانین خاص خود را دارد و با کمک گرفتن از مشاوره‌های دفتر  مهاجرتی میرداماد می‌توانید با خیال راحت اقدام به انجام امور مربوط به ثبت شرکت نمایید.

 

اقامت توریستی ترکیه

گردشگران خارجی که برای مقاصد توریستی با ویزا یا ویزای الکترونیکی وارد ترکیه می‌شوند، مدت اقامتشان نمی‌تواند بیش از 90 روز طول بکشد. بنابراین، آنها باید برای گرفتن مجوز اقامت برای تمدید مدت اقامتشان درخواست دهند. نوع دیگری از اقامت توریستییا گردشگری، در قسمت اقامت از طریق اجاره ملک توضیح داده شده است. برای اقامت توریستی یک ساله می‌توانید خانه‌ای در ترکیه اجاره کنید که البته تمدید نمی‌شود مگر اینکه در این مدت شغلی پیدا کرده باشید یا در این کشور سرمایه گذاری کرده باشید.

در اقامت توریستی، اجازه تحصیل و کار به افراد داده نمی‌شود، مگر اینکه مجوزهای مخصوص را بگیرند و نوع اقامت خود را تغییر دهند.

 

سخن آخر

ترکیه از مدرن ترین و زیباترین کشورهای اروپایی-آسیایی است که به روش‌های مختلفی فرصت اقامت کشور ترکیه را برای علاقمندان این کشور فراهم کرده است. ترکیه دارای پتانسیل بسیار بالایی برای مهاجرت و سرمایه گذاری است، از مناظر زیبای طبیعی، تاریخی و فرهنگی و آب و هوای منحصر به فرد گرفته تا نزدیکی به اروپا و هزینه پایین زندگی. در این مقاله به 8 روش مختلف اخذ اقامت ترکیه از جمله تحصیل، خرید ملک، گرفتن مجوز کار و … اشاره کردیم. شما می‌توانید با مشاوره گرفتن از کارشناسان موسسه میرداماد در جریان تمامی جزییات اخذ اقامت قرار بگیرید. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی