سبك زندگي موفقيت در زندگي

استراحت، کارایی ذهن را برای حل مشکلات پیچیده بالا می برد

تقویم فارسی اندروید

استراحت

آیا تابه حال برای تان پیش آمده که پاسخ یک مشکل را با اینکه مدت زیادی به آن فکر می کنید اما باز هم نمی توانید بفهمید؟ شما جواب یک سوال را می دانید اما برای مدتی ذهن تان به طز شگفت انگیزی دچار رکود شده است. گاهی کارایی ذهن شما به حد عجیبی پایین می آید و از خود می پرسید که واقعا علت آن چیست؟ این مشکل بسیاری از دانشمندان یا فلاسفه یا شاعران و داستان نویسان و مردم عادی است. با این حال راه حلی که هر کدام از آن ها برایش در نظر می گیرند کاملا متفاوت از هم است. برخی به پیاده روی می روند و بعضی دیگر یک حمام آب گرم را انتخاب می کنند.در هر صورت آن ها استراحت می کردند البته یک استراحت خاص و متفاوت برای ذهن شان.

چارلز دیکنز یکی از بزرگترین نویسندگان معاصر عادت داشت که در ساعت های 2 تا 9 به پیاده روی برود. او هر روز به پیاده روی های طولانی می رفت و شب به خانه بازمی گشت. وی دلیل چنین کار غیر عادی را به این صورت شرح می داد که در زمان پیاده روی ایده های بهتر و کاربردی تری به ذهنش می رسد. در کتاب “باربارا اوکلی” آمده است که زمانی که می خواهید تمرکزتان روی یک موضوع تقویت شود باید برای مدتی به یک موضوع نامربوط فکر کنید. همچنین در کتاب “Jeff Brown” آمده است که انجام کارهایی مثل قدم زدن یا ظرف شستن یا حتی چرت زدن می تواند ناخوآگاده شما را قادر به دستیابی به اطلاعات محیطی مغزتان کرده و کمک کند تا بتوانید با حجم اطلاعات بیشتر و ذهن بازتری در خصوص یم موضوع خاص فکر کنید.

اگر در فکر کردن متمرکز دچار مشکل شده اید می توانید فکر کردن کلی را امتحان کنید. مثلا اگر در حال فکر کردن به یک درخت توانایی تمرکز خود را از دست داده اید به جای آن کمی به کل جنگل و چندین درختی که آن را تشکیل داده بیندیشید. به عبارتی اگر با تمرکز روی یک موضوع جزئی و ظریف مغز شما ایست کرده و نمی توانید جواب را پیدا کنید برای مدتی چهارچوب ها را شکسته و به کلیت آن موضوع فکر کنید. این تغییر ساختار ها در مسائلی که پیش رو داریم و به آن ها فکر می کنیم باعث می شود تا برای مدتی از فکر کردن به ریز مسائل خودمان معاف شده و یک استراحت جزئی داشته باشیم.

پس به شما توصیه می کنیم دفعه ی بعد که نتوانستید تفکر متمرکز و پویایی داشته باشید و پاسخ سوالات تان را پیدا کنید برای دقایقی ساختار ذهنی تان را تغییر داده و به چیزهای متفاوتی فکر کنید. ذهن شما نیاز به استراحت دارد و باید برای دقایقی وی را از فکر کردن معاف کنید.  برای مثال ظرف ها را بشویید.، یوگا کار کنید، به پیاده روی بروید و یا بازی کنید. فقط به شما توصیه می کنیم که تلویزیون تماشا نکنید. دانشمندان معتقدند تماشای تلویزیون ذهن را بی حس و راکت کرده و از فکر پویا و خلاق جلوگیری می کند

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی