سلامت سلامت پوست، مو و ناخن

8 غذا و نوشیدنی که ممکن است به جلوگیری از آفتاب سوختگی کمک کنند

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

آنها جایگزین یک ضد آفتاب خوب نخواهند شد اما این غذاهای غنی از مواد مغذی می توانند در صورت استفاده منظم از پوست در برابر آفتاب و آفتاب سوختگی محافظت کنند. بله درست شنیدید افزودن برخی غذاها به بشقاب شما می تواند از پوست شما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کند.

آفتاب سوختگی

دوست نداشتن یک روز آفتابی دشوار است اما همه ما می دانیم که خطرات ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه UV چیست. راجانی کاتا متخصص پوست می گوید: یک SPF موضعی، با طیف وسیع، اولین و مهمترین خط دفاعی در برابر آسیب های خورشید است اما برخی از مواد غذایی می توانند به تقویت محافظت طبیعی بدن کمک کنند. غذاهای کامل و رژیم های پوستی. خوردن ترکیبی از این غذاهای غنی از مواد مغذی به طور منظم می تواند یک لایه امنیتی اضافی برای شما ایجاد کند.

1. گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی

علم فواید گوجه فرنگی برای محافظت در برابر آفتاب را از سال 2012 نشان داده است. مطالعه منتشر شده در اکتبر 2012 در مجله آمریکایی تغذیه بالینی گزارش داد که غذاهای غنی از لیکوپن، یک رنگدانه گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی، می توانند شدت آفتاب سوختگی را کاهش دهند و افزایش رطوبت و خاصیت ارتجاعی پوست را به دنبال داشته باشند.

در حالی که افراد مورد مطالعه به مدت 10 هفته هر روز تقریباً 2.5 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی مصرف می کردند، کاری که اکثر مردم به طور معمول انجام نمی دهند، کارشناسان معتقدند با افزودن مقدار زیادی غذای غنی از لیکوپن به رژیم روزانه شما، اثرات مشابهی حاصل می شود. دکتر کاتا می گوید: “در زندگی واقعی، توصیه نمی کنم به یک غذا بچسبید.” “به جای اینکه به فکر خوردن هر روزه رب گوجه فرنگی باشید، به این فکر کنید که چگونه می توانید برای هر وعده غذایی و میان وعده غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مصرف کنید؟”

خوردن انواع غذاهای غنی از لیکوپن، از جمله گوجه فرنگی کامل، آب گوجه فرنگی، سس گوجه، یکی از راه های بهینه سازی محافظت در برابر آفتاب است. تحقیقات گذشته همچنین نشان داده است که لذت بردن از گوجه فرنگی های پخته شده در روغن زیتون ممکن است باعث افزایش جذب لیکوپن شود.

2. هندوانه

یکی دیگر از منابع لیکوپن هندوانه در تابستان است. طبق مطالعه منتشر شده در مجله علوم تجربی و بالینی، هندوانه در واقع حدود 40 درصد لیکوپن بیشتر از مقدار مساوی با گوجه فرنگی دارد و هندوانه این مزیت را دارد که بیشتر از اکثر میوه ها بدن را آبرسانی می کند و آن را به یک گزینه خوب برای پوست سالم تبدیل می کند. اگرچه آگاه باشید که قسمت های قرمز هندوانه به میزان قابل توجهی لیکوپن بیش از هر قسمت زرد یا مایل به سبز آن دارند.

3. انگور

شواهد اولیه حاکی از آن است که انگور ممکن است اثرات محافظتی در برابر آفتاب سوختگی داشته باشد. محققان دانشگاه آلاباما در بخش پوست 19 بزرگسال سالم را به مدت 14 روز وادار به خوردن یک پودر ساخته شده از انگور یخ زده کردند. آنها حساسیت افراد مورد مطالعه به نور ماوراء بنفش را قبل و بعد از 14 روز اندازه گیری کردند و دریافتند که میزان نور مورد نیاز برای ایجاد قرمزی قابل مشاهده در پوست پس از دو هفته خوردن پودر تقریباً 75 درصد بیشتر است. به عبارت دیگر، به نظر می رسد پودر انگور باعث مقاومت بیشتر پوست در برابر اثرات مضر نور UV می شود. در نمونه برداری از پوست همچنین آسیب کمتری به DNA و سلول های مرده پوست کمتر نشان داد.

در حالی که این مطالعه که در ژانویه سال 2021 در مجله آکادمی پوست آمریکا منتشر شد، اندک بود و تحقیقات بیشتری لازم است اما انگور فواید زیادی نیز دارد، بنابراین خوردن بیشتر آن ضرری نخواهد داشت. پودر مورد استفاده در مطالعه معادل حدود 2 و ¼ فنجان انگور در روز بود.

تحقیقات قبلی روی موش ها، که در آگوست 2017 منتشر شد نشان داد که به نظر می رسد ترکیبات طبیعی موجود در انگور معروف به پلی فنول اثرات تابش UV و آفتاب سوختگی را کاهش می دهد. وقتی محققان آن را بر انسان امتحان کردند، نتایج مشابه بود.

دکتر المتس استاد پوست در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام و نویسنده ارشد مطالعه 2021 می گوید: “پلی فنول ها یک اثر آنتی اکسیدانی دارند.” “با مهار استرس اکسیداتیو، پلی فنول ها التهاب را سرکوب می کنند و مرگ سلول های پوست را کاهش می دهند.”

دکتر المتس می گوید، تأثیر آن در انسان با محافظت موضعی در برابر آفتاب زیاد نبود. “این اثر ملایم است، احتمالاً معادل SPF 2 است. به عبارت دیگر، زدن ضد آفتاب خود را ترک نکنید.”

4. گیاهان

بسیار مهم است که مقدار کم و منظم آنتی اکسیدان را به رژیم غذایی خود وارد کنید تا دوباره به بدن خود کمک کنید سطح اپیدرم را محافظت کند. این لایه خارجی پوست مانع ضد آب است که از فولیکول های مو، غدد عرق و بافت همبند شما محافظت می کند و بیشترین آسیب را در برابر اشعه ماورا بنفش و رادیکال های آزاد دریافتت می کند.

بر اساس تحقیقاتی که در مارس 2016 در پزشکی اکسیداتیو و ماندگاری سلولی منتشر شد، گیاهانی مانند پونه کوهی منابع غلیظ آنتی اکسیدان هستند و ممکن است در برابر رادیکال های آزاد از پوست محافظت کنند. گیاهان تازه و خشک مقادیر بیشتری آنتی اکسیدان نسبت به گیاهان فرآوری شده دارند، بنابراین رفتن به سراغ گیاهان کامل به جای گیاهان فرآوری شده بهترین گزینه شماست. آنتی اکسیدان ها را دو برابر کنید و یک سس پیتزا با پونه کوهی درست کنید یا سس سالاد خود را  با آن تهیه کنید تا دوز روزانه خود را دریافت کنید.

5. چای سبز

اپی گالوکاتچین گالات یا EGCG، نوع خاصی از مواد مغذی موجود در چای سبز است که ممکن است اثرات محافظتی داشته باشد. در مطالعه ای که در بایگانی بیوشیمی و بیوفیزیک منتشر شده است، هنگامی که محققان به مدت 31 هفته به موش ها چای سبز می دادند در حالی که آنها را در معرض اشعه ماورا بنفش قرار می دادند، در موش هایی که چای می نوشیدند سرطان پوست نسبت به گروهی از موش هایی که در معرض UV یکسان بودند اما چای نمی نوشیدند، کمتر بود. برای به دست آوردن نتایج مشابه موش ها، نویسندگان این مطالعه گفتند که انسانها باید روزانه بین پنج تا شش فنجان یا 8 اونس چای سبز بنوشند.

مروری که در پزشکی اکسیداتیو و ماندگاری سلولی منتشر شد نشان داد که مردان و زنانی که روزانه حدود 5 فنجان چای سبز 8 اونسی می نوشند، بروز سرطان های پوستی دیرتر از کسانی است که چای کمتری مصرف می کنند یا چای نمی خورند.

کاتا که درگیر هیچ یک از این دو مطالعه نبود، می گوید: “ترکیبات گیاهی موجود در چای سبز ممکن است اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی ایجاد کند.” او می گوید، پلی فنول های موجود در چای سبز از طریق خواص ضد التهابی و توانایی تقویت ترمیم DNA محافظت می کنند.

6. قهوه

این را به لیست طولانی مزایای سلامتی قهوه اضافه کنید: یک مطالعه که در ژانویه 2015 در مجله National Institute of Cancer منتشر شد ارتباط بین مصرف زیاد قهوه و میزان پایین تر ملانوم بدخیم را نشان داد. محققان میزان قهوه داوطلبان را در طی 10 سال مورد مطالعه قرار دادند و سایر فاکتورها از جمله قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، شاخص توده بدن، سن، جنس، فعالیت بدنی، مصرف الکل و سابقه سیگار را کنترل کردند. آنها دریافتند افرادی که روزانه 4 فنجان یا بیشتر قهوه کافئین دار می نوشند 20 درصد کمتر در معرض سرطان پوست قرار دارند.

با این حال، این فقط یک مطالعه مقدماتی بود و کلینیک مایو توصیه می کند نوشیدنی های کافئین دار را به 4 فنجان در روز محدود کنید. همچنین باید از مصرف بسیاری از قند یا شیرین کننده های دیگر در آن فنجان ها خودداری کنید زیرا قند ممکن است فواید را برای پوست شما خنثی کند.

7. کاکائو

دلیلی برای خوردن بیشتر شکلات می خواهید؟ این را در نظر بگیرید! بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله تغذیه، محققان به مدت 24 هفته به 24 زن یک نوشیدنی غنی از کاکائوی غلیظ دادند و دریافتند که آفتاب سوختگی ناشی از UV به میزان قابل توجهی کمتر از کسانی است که این نوشیدنی را نمی خورند. این مطالعه نشان داد که محافظت در برابر آفتاب از فلاوانول های کاکائو – ترکیبات گیاهی بیشتر با فواید سلامتی – با مصرف مکمل های بتا کاروتن یا خوردن غذاهای غنی از لیکوپن مانند گوجه فرنگی قابل مقایسه است. افراد تحت آزمایش که مقدار یکسانی از یک نوشیدنی کاکائویی با فلاوانول کم نوشیده بودند، اثر محافظتی نداشتند. نوشیدنی زیاد کاکائو جریان خون و احتباس رطوبت را در پوست کسانی که آن را می نوشند افزایش می دهد، در حالی که نوشیدنی با غلظت کم کاکائو این کار را نمی کند. بعید نیست که اشکال دیگر کاکائو مانند شکلات نیز اثرات مشابهی داشته باشد اما شما باید سراغ شکلات هایی بروید که دارای درصد کاکائو 70 درصد یا بیشتر باشند زیرا غلظت بیشتری از فلاوانول ها و قند اضافه شده کمتری دارند.

8. توت ها

طبق مقاله ای در Science Daily، در سال 2009، محققان دانشگاه Hallym در جمهوری کره دریافتند که استفاده موضعی از یک آنتی اکسیدان به نام الاژیک اسید منجر به کاهش پاسخ التهابی به اشعه UV می شود. اسید الاژیک معمولاً در تمشک، توت فرنگی و کرنبری یافت می شود. این اسید در طی هشت هفته باعث کند شدن ترشح آنزیم های تجزیه کننده کلاژن در سلول های پوستی موش ها و انسان ها شد. مشخص نیست که آیا اثرات هنگام خوردن توت یکسان است، بنابراین تحقیقات بیشتری لازم است.

سرطان پوست

غذاهایی که ممکن است حساسیت به آفتاب سوختگی را افزایش دهند

در حالی که برای جلوگیری از اشعه ماوراء بنفش غذاهایی را به رژیم غذایی خود اضافه می کنید، اگر طرفدار غذاهای زیر هستید، ممکن است بخواهید از ضد آفتاب اضافی استفاده کنید زیرا ممکن است نتیجه عکس داشته باشد:

آب مرکبات

در حالی که مرکبات و آب میوه منابع فوق العاده ویتامین C، یک آنتی اکسیدان ضروری هستند، یک مطالعه در سال 2015 توسط گروه پوست در دانشگاه براون نشان داد که سفیدپوستان که مقادیر زیادی محصولات مرکبات مصرف می کنند بیشتر در معرض ابتلا به ملانوم قرار دارند. مرکبات از جمله لیمو شیرین، لیموترش، پرتقال و گریپ فروت، غنی از مواد شیمیایی طبیعی هستند به نام پسورالن و فوروکومارین که با سرطان های پوست ارتباط دارند. محققان در طی 25 سال با افراد مصاحبه کردند و دریافتند افراد سفید پوستی که هفته ای سه بار گریپ فروت می خورند در معرض خطر بیشتری قرار دارند. مصرف منظم آب پرتقال خطر کمتری دارد، هرچند ناچیز نیست.

آب کرفس

این ممکن است در رژیم غذایی معمول کمتر باشد اما مطالعات متعدد طی دو دهه اخیر نشان می دهد که ارتباطی بین مصرف زیاد پسورالن، ترکیبی که در برخی از میوه ها و سبزیجات وجود دارد و سرطان پوست است. مطالعه منتشر شده در ژورنال پوستی تحقیقاتی نشان داد که “قرار گرفتن در معرض قابل توجهی در پسورالن و ماوراء بنفش به طور چشمگیری خطر ابتلا به سرطان پوست غیر ملانوم را افزایش می دهد.”

کرفس به خصوص از پسورالن غنی است، گرچه خوردن سبزیجات به خودی خود به اندازه کافی مشکل ایجاد نمی کند. توصیه می شود برای جلوگیری از آفتاب سوختگی از مصرف زیاد آب کرفس خودداری کنید زیرا می تواند به یک منبع غلیظ پسورالن تبدیل شود. همیشه غذاهای کامل بیش از آب گیری شده آنها توصیه می شوند.

منبع:

everydayhealth

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی