دنياي فيلم و سينما فرهنگ و هنر

25 فیلم برتر تاریخ سینما که حتما باید ببینید

تقویم فارسی اندروید

تلاش برای تصمیم گیری در مورد اینکه کدام فیلم ها از بهترین فیلم های تاریخ سینما هستند که تاکنون ساخته شده بسیار دشوار است. با آنکه به سختی و با سلیقه های متنوع می توان 25 فیلم برتر تاریخ سینما را نام برد اما بیایید با هم صادق باشیم که فیلم یکی از باشکوه ترین رسانه های سرگرمی و هنری است که تا به حال برای نسل بشر اتفاق افتاده است. این یک اختراع بسیار عالیست که بدون آن نمی توانیم زندگی کنیم!

فیلم برتر

در عرصه فیلم، هیچ کس مستثنی نیست. می تواند ژانر کودک باشد که خیال او بی حد و حصر باشد، داستان های حماسی بی پروا، حماسه ای از تاریخ یا مستندهایی درباره دنیای واقعی پیرامون ما، برای همه سلیقه ای فیلم به معنای واقعی کلمه وجود دارد.

تاریخچه فیلم

فیلم ها راهی برای متحد کردن ما هستند، تا بتوانند احساساتی که حتی نمی دانیم نیاز به بیان آنها داشته باشیم، را به ما هدیه دهند و برای چند ساعت یک فرار ساده و لذت بخش را به ما ارائه دهند. آنها افق های دید ما را گسترده تر می کنند، تخیلات ما را عمیق تر می کنند، استرس را تسکین می دهند و در بهترین حالت آنها نگاهی دقیق به خودمان می اندازند، همانطور که می بینیم آنها چه تصویر حقیقی از ما را روی صفحه نمایش منعکس کرده اند. نیازی به گفتن نیست، بسیاری از فیلم ها همچنین پیام هایی در حال تغییر در طول زندگی دارند.

فیلم های موجود در این لیست ممکن است مورد علاقه شما نباشند اما همه آنها تاثیری در فرهنگ و فیلم سازی داشته اند. در اینجا 25 فیلم برتر که تا به حال ساخته شده است را گردآوری کرده ایم.

فیلم برتر

25. سکوت بره ها

بر اساس رمانی به همین نام در سال 1988 ساخته شد، این فیلم در مورد یک مأمور FBI است كه به دنبال یک قاتل سریالی است و بدین منظور از هانیبال لکتر، قاتل سریالی آدمخوار و روانشناس سابق كه در حال حاضر برای جرم و جنایات خود در زندان است، کمک می خواهد.

این فیلم به تدریج موفقیت هایی به دست آورد و سومین فیلمی شد که جوایز اسکار را در هر پنج گروه برتر کسب کرد. این فیلم در مجموع در 7 اسکار از جمله بهترین فیلمبرداری، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن، بهترین فیلمنامه اقتباسی نامزد شده بود.

24. مهاجمان صندوقچه گمشده

چه قدر هریسون فورد جوان را دوست داریم. فیلمی به کارگردانی استیون اسپیلبرگ با داستانی از جورج لوکاس و امتیاز از جان ویلیامز، چگونه این فیلم می تواند چیزی غیر از جادو باشد؟ در سال 1981، اولین بار در سه گانه ایندیانا جونز منتشر شد. مهاجمان درباره یک استاد ماجراجویی جذاب است و نشان می دهد که چرا شما هرگز نباید یک چاقو را به یک محل تیراندازی بیاورید و با نازی ها درگیر شوید.

واقعیت جالب: طبق یک مصاحبه با خود فورد، در ابتدا شمشیر و اسلحه نمادین قرار بود خیلی بلند تر باشد اما فورد در آن زمان دچار بیماری دیسانتری بود و مجبور شد از تکرار مکرر فیلمبرداری خودداری کند. به همین دلیل او و اسپیلبرگ تصمیم گرفتند كه اگر او فقط شلیك كند بهتر است. ما هم موافقیم؛ بهتر بود.

23. پنجره عقبی

خیر، “پرندگان” نماد فیلم های هیچکاک نیست، “پنجره عقبی” نماد فیلم های اوست (اگرچه می توان برای “طناب” نیز استدلال کرد). دشوار است که بگوییم کدامشان در قرعه کشی پیروز می شوند اما سبک منحصر به فرد داستان پردازی هیچکاک در یک مجموعه یا عملکرد جیمز استوارت مثال زدنیست.

گریس کلی هم این فیلم را تماشایی تر می سازد حتی اگر تعلیق و رمز و راز برای شما جالب نباشد. داستان اصلی این است که یک عکاس روزنامه نگار به خاطر پاهای شکسته اش در خانه گیر می کند و هیچ چیزی برای وقت گذرانی پیدا نمی کند به جز رصد همسایگانش در مجتمع آپارتمانی که زندگی می کند. عکاس شاهد آنچه که به نظر او یک قتل است، می شود و تصمیم دارد از پنجره خود ماجرا را حل کند.

22. خوب، بد و زشت

برای کسانی که نمی دانند، ژانر وسترن اسپاگتی به این دلیل نامگذاری شده است که آنها بیشتر در دهه 60 و 70 توسط کارگردانان ایتالیایی ساخته شده اند. کارگردانی که این ژانر را تعریف کرد سرجیو لئونه و تریلوژی اش (“یک مشت دلار”، “به خاطر چند دلار بیشتر” و “خوب، بد و زشت”) بودند که کلینت ایستوود آنها را بازی کردند.

لئونه در ابتدا قصد نداشت فیلم ها سه گانه باشد. بنابراین اگر شما دو مورد اول را ندیده اید، هیچ تأثیری در لذت بردن شما از “خوب، بد و زشت” نخواهد داشت. اگر به طور کلی طرفدار سینما هستید، کارهای لئونه با کلوزآپ ها و استفاده او از سکوت دراماتیکش شناخته می شود. این یک نمونه عالی از این ژانر است.

21. ماتریکس

فقط نام این فیلم آن صحنه گلوله را به ذهن می آورد. در حالی که “ماتریکس” اولین فیلمی نبود که از آن فن آوری جلوه های ویژه استفاده کرد اما اولین فیلم بود که باعث شد “شلیک گلوله” در ذهن مردم بماند.

همچنین بیشتر از هر فیلم دیگری که در آن زمان ساخته میشد، بیشتر از رقص مبارزاتی استفاده کرد، این باعث شد بازیگرهایش شش ماه برای تمرین قبل از فیلمبرداری وقت بگذارند. هنگامی که در سال 1999 در DVD پخش شد، VHS همچنان پادشاه بود. ماتریکس اولین فیلمی بود که فروش بیش از 1 میلیون نسخه DVD داشت و به تسهیل تغییر صنعت از VHS به DVD کمک کرد.

بهترین فیلم

20. کازابلانکا

هشدار اسپویل: این فیلم احتمالاً بهترین فیلم تا کنون ساخته شده ای است که در آن مرد به زن مورد علاقه اش نمی رسد. انتشار آن عجله ای شد تا همزمان با حمله متفقین به شمال آفریقا باشد، دست اندرکاران این فیلم انتظار نداشتند که “کازابلانکا” در گیشه خوب عمل کند اما تبدیل به نماد عاشقانه های کلاسیک شد.

در ادامه جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردان و بهترین نویسندگی را گرفت. واقعیت جالب این بود که همفری بوگارت بازیگر مرد فیلم، از اینگرید برگمن بازیگر زن فیلم کوتاه قد تر بود. کارگردان مایکل کورتیز برای رفع مشکل قد، از بوگارت می خواست که در صحنه های دو نفره روی صندوق بایستد، که این هنوز همان کاری است که آنها با بازیگران کوتاه قد مانند تام کروز انجام می دهند.

19. پارک ژوراسیک

فیلم کلاسیک 1993 استیون اسپیلبرگ نه تنها رویاهای میلیون ها کودک که به دایناسورها علاقه داشتند را زنده کرد، بلکه شیوه فروش فیلم ها را تغییر داد و اساساً جلوه های ویژه را برای صنعت فیلم متحول کرد.

ترکیبی از CGI که ​​قبلاً استفاده نشده بود از جورج لوکاس، همراه با مدل های افسانه ای سام وینستون، یک سطح از رئالیسم را به فیلم آورد که قبلاً دیده نشده بود.

18. کریسمس سفید

لباس! رقص! موسیقی! و صدای رزماری کلونی هر وقت که او صحبت می کند!

کریسمس سفید نه تنها یکی از بهترین فیلم های کریسمسی است که تاکنون ساخته شده است بلکه یک نمونه عالی از ژانر موزیکال می باشد که برای پس از جنگ جهانی دوم آمریكا بسیار ایده آل بود.

17. رفقای خوب

این فیلم برتر لیست به کارگردانی مارتین اسکورسیزی یکی از بزرگترین فیلم های اوباش محسوب می شود و الهام بخش سریال محبوب HBO  یعنی”سوپرانوز” ساخته دیوید چیس است.

16. ارباب حلقه ها: یاران حلقه (قسمت اول)

علیرغم طعنه بسیاری از منتقدان، این فیلم بسیار به کتاب نزدیک است و همین دلیل ماندگاری اش شد.

فیلمسازان دریغ نکردند که “همه معادلات را به هم بریزند” در زمانی که فانتزی در کنار حماسه در این مقیاس یک قدم مطمئن نبود. به همین دلیل این فیلم برتر تاریخ سینما، به یک شاهکار نادر تبدیل شد و ستایش هواداران قدیمی را برانگیخت و همچنین طرفداران جدیدی را نیز دریافت کرد.

فیلم های برتر تاریخ سینما

15. هفت سامورایی

هفت سامورایی داستان اهالی یک روستا است که هفت سامورایی سرکش را استخدام می کند تا از آنها در برابر راهزنان محافظت کنند. این فیلم پرفروش ترین فیلم ژاپنی تاکنون است و یکی از معدود فیلم های ژاپنی است که تاکنون آن را تا حد قابل توجهی در سینمای غربی قرار داده است.

با وجود ژاپنی بودن، این فیلم به گونه ای فیلمبرداری و ساخته شده است که می توانید حتی بدون زیرنویس آن را بفهمید و با وجود اینکه سه ساعت و نیم مدت فیلم است، از مشکلات خسته کننده بودن و حوصله سر بر بودن که بسیاری از فیلم های مدرن و کوتاه تر رنج می برند، رنج نمی برد. همچنین مبارزات شمشیرزنی آن شگفت انگیز است.

14. انیمیشن دیو و دلبر

احتمالاً بهترین دوره دیزنی همین دوره است، داستانی جذاب و تکنیکی متفاوت در ساخت این انیمیشن به کار رفته است و در جوایز اسکار بهترین فیلم معرفی شد.

شخصیت ها به خوبی گسترش یافته اند، طنزش بی انتهاست و موسیقی اش شاهکار است که جایزه اسکار بهترین موسیقی ارجینال را به دست آورد. فقط بازسازی فیلم زنده آن را نادیده بگیرید زیرا تمام جذابیت و جادوی نسخه انیمیشن را از دست می دهد.

13. باشگاه مشت زنی

به عنوان یکی از بحث برانگیزترین و جنجالی ترین فیلم های دهه 1990، “باشگاه مشت زنی” تأثیر شگفت انگیزی در فرهنگ عامه داشت.

و دیالوگ تایلر داردن که می گفت: “اولین قانون از باشگاه مشت زنی اینه که در مورد باشگاه مشت زنی صحبت نمی کنید”، یکی از محبوب ترین نقل قول های این دهه شد.

12. ارباب حلقه ها: دو برج (قسمت دوم)

این قسمت از تریلوژی ارباب حلقه ها هم در رتبه 12 در فهرست 25 فیلم برتر قرار می گیرد و این اصلا عجیب نیست. شما در این فیلم هر شاهکاری که می توانید تصور کنید را به تماشا خواهید نشست.

11. دیوانه از قفس پرید

دومین فیلمی که موفق به کسب هر پنج جایزه مهم آکادمی شد، اتفاقی که بیست سال بعد توسط “سکوت بره ها” رخ داد. فیلم دیوانه از قفس پرید یا “پرواز بر فراز آشیانه فاخته” یک ضربه بزرگ بود.

این فیلم خیلی خوش ساخت بود که در بعضی از سینماهای سوئد برای 11 سال پیاپی نمایش داده می شد. جای تعجب نیست که این یکی از بهترین فیلم های همه دوران هاست!

بهترین فیلم های سینما

10. آواز در باران

فیلم داستان درخشان ترین ستارگان هالیوود را نشان می دهد و گذار از فیلم های صامت به ناطق است. در حالی که ژن کلی ستاره این فیلم کلاسیک است او صحنه های آیکونیک فیلم را با تب 103 درجه انجام داد.

9. شهر اشباح

حتی اگر به فرهنگ ژاپنی و انیمه علاقه ای ندارید، فیلم های هایائو میازاکی برای لذت بردن بسیار عالی است. “Spirited Away” یا شهر اشباح دومین فیلم پربازدید انیمه در تمام دوران هاست. Spirited Away یک افسانه تاریک ولی زیبا در مورد دختری است که ماجرایی عجیب در یک شهر متروکه برایش اتفاق می افتد.

او به قلمرو خدایان می رود و نه تنها باید خود را زنده نگه دارد بلکه باید پدر و مادر خود را که به خوک تبدیل شده اند نجات دهد. این فیلم جایزه اسکار 2003 را به عنوان یک فیلم برتر انیمیشنی به دست آورد و یک نمونه عالیست برای این که چرا افسانه ها همه لزوما برای کودکان کوچک در نظر گرفته نشده اند.

8. فهرست شیندلر

بر اساس رمان “کشتی شیندلر” از توماس کنیلی، “فهرست شیندلر” استیون اسپیلبرگ ساخته شد و نه تنها برنده هفت جایزه اسکار شد، بلکه به عنوان یکی از بهترین فیلم های قرن ماندگار گردید.

در آن ، اسپیلبرگ زندگی اسکار شیندلر، یک تاجر که در جنگ جهانی دوم در آلمان زندگی می کند را به تصویر کشید که زندگی هزاران یهودی را نجات داد و با ارائه شغل به آنها، نام خود را در تاریخ به نیکی ماندگار کرد.

7. دوازده مرد خشمگین

معروف به فیلمبرداری تقریباً کامل در یک لوکیشن است، “12 مرد خشمگین” داستان یک هیئت منصفه را دنبال می کند. هنگامی که آنها برای اولین بار وارد اتاق بحث و گفتگو می شوند، 11 نفر از 12 مرد قبلاً تصمیمی را صادر کرده اند تا اینکه دادستان شماره 8 شروع به مطرح کردن مواردی می کند که می تواند شبهه در رای نهایی ایجاد کند.

این یک نگاه زیبا به طبیعت انسان و انگیزه های مختلفی است که همه ما داریم. چندی نگذشت که این فیلم مدت ها پس از اجرای اولیه ناامیدکننده خود در گیشه توانست با وضعیتی افسانه ای در تلویزیون ظاهر شود.

6. متروپلیس

اولین فیلم بلند علمی تخیلی که ساخته شد و یکی از بهترین فیلم های صامت، Metropolis ساخته فریتز لانگ است که در سال 1927 اکران شد و حاوی آنچه بسیاری از ما هنوز هم از ژانر علمی تخیلی دوست داریم و انتظار داریم بود: آینده ای دیستوپیایی با دامنه گسترده ای بین طبقات.

علاوه بر این، جلوه های ویژه ای داشت که از زمان خود جلوتر بود و داستانی عاشقانه که از مرزهای اجتماعی می گذرد. هرکسی که به فیلم علاقه دارد باید حداقل یک فیلم صامت ببیند.

فیلم برتر

5. داستان عامه پسند

هیچ لیستی از “بهترین فیلم ها” بدون فیلم تارانتینو کامل نیست. در سال 1994 “Pulp Fiction” یا داستان عامه پسند منتشر شد که جان تراولتا، ساموئل ال جکسون و اوما تورمن در آن بازی می کنند. از نظر سبكی، Pulp Fiction آنچه مردم راجع به فیلم مستقل فکر می کردند را تغییر داد و هر آنچه كه می توانست را انجام داد.

سه داستان مختلف و خارج از نظم زمانی ولی خشن و با شکوه را مشاهده خواهید کرد. این چیزی است که شما تا پیش از تماشا نمی دانستید که از یک فیلم می خواستید. این فیلم نامزد چهار جایزه اسکار شد و در قسمت بهترین فیلمنامه ارجینال نیز برنده شد.

4. بر باد رفته

بازی ویویان لی به عنوان اسکارلت چیزی است که در این فیلم برتر باید مورد توجه قرار گیرد. این فیلم حماسی که در سال 1939 منتشر شد، زندگی اسکارلت اوهارا که از طریق جنگ داخلی و بازسازی، ثروتمند شده و در یک مزرعه پرورش می یابد را دنبال می کند.

این نخستین فیلمی بود که به طور کامل رنگی فیلمبرداری شد (جادوگر شهر اوز تا حدودی رنگی و سیاه و سفید است) و موفق به کسب 8 جایزه اسکار، از جمله اولین اسکاری که تا آن موقع به یک آمریکایی آفریقایی تبار، به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل زن اهدا شد. هتی مک دانیل به خاطر ایفای نقش مامی همچنین اولین آفریقایی آمریکایی بود که نامزد بازیگری شد.

3. رستگاری در شاوشنگ

بر اساس داستان کوتاه استفان کینگ “ریتا هیوورث و رستگاری شاوشنگ” ساخته شد، این فیلم در زمان اکران در سال 1994 عملکرد ضعیفی در گیشه داشت.

جالب است که توجه داشته باشید که نقش اندی با بازی تیم رابینز را تقریباً نزدیک بود تام کروز ایفا کند و این باعث می شد فیلمی کاملاً متفاوت باشد. این فیلم داستان دو دوست که از زندان می گریزند و اکنون توسط چند نسل محبوب شده است.

2. پدر خوانده

به عنوان یکی از فیلم های بسیار مشهور، “پدرخوانده” بارها و بارها به عنوان یکی از بهترین فیلمهایی شناخته شده که تاکنون ساخته شده است.

پیش از این هرگز هیچ فیلمی به این شکل چشم انداز خودی را نسبت به یک خانواده جنایتکار نشان نداده است و علاوه بر داشتن بزرگترین بازیگران، فیلمنامه و کارگردان همه زمان ها، تأثیر به سزایی در فرهنگ غربی داشته است.

فیلم های برتر

1. همشهری کین

همشهری کین که در سال 1941 منتشر شد، فیلمی است که اکثر منتقدین فیلم آن را قبول دارند و بهترین فیلمی است که تاکنون ساخته شده است. اورسون ولز اوج فرم هنری را هنگامی که تنها 25 سال داشت در این فیلم به نگارش درآورد، کارگردانی کرد و بازی کرد و همین امر باعث تحسین منتقدان شد.

این فیلم داستان زندگی چارلز فاستر کین را روایت می کند، از گذشته می گذرد و در حال حاضر با کسانی که او را می شناسند مصاحبه می کند. این یک فیلم برتر و موفق است و حتما از دیدنش پس از گذشت سالها باز هم لذت خواهید برد.

از فیلم های لیست 25 فیلم برتر کدام را دیده اید؟ نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع:

list25

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی