اسرار خانه داري سبك زندگي شستشو، نظافت و لكه گيري

چطور لكه هاي انواع لوازم آرايشي را پاك كنيم؟

آیا تابحال با فونداسیون یقه‌ی لباستان را لک کرده‌اید؟ یا برس ریمل را روی شلوارتان انداخته‌اید؟ یا رنگ مو را روی بلوزتان پخش کرده‌اید؟
تقویم فارسی اندروید

آیا تابحال با فونداسیون یقه‌ی لباستان را لک کرده‌اید؟ یا برس ریمل را روی شلوارتان انداخته‌اید؟ یا رنگ مو را روی بلوزتان پخش کرده‌اید؟ برای از بین بردن لکه، صرفنظر از سطحی که دارید روی آن کار می‌کنید (پوشاک، کفپوش یا مبلمانباید تشخیص دهید که با چه نوع لکه‌ای طرف هستید.

لكه

رژلب های روغنی یا مومی، شایع ترین لکه‌ها روی لباس هستند، در حالیکه لاک ناخن و فونداسیون به فاصله‌ی کمی بعد از آنها قرار دارندبرای همه‌ی ما اینگونه اتفاق‌های بد رخ داده است، اما نگران نباشید، می‌توان این خرابکاری‌ها را با محلول‌های ضد لک از بین برد.

رژ لب

محلول‌های پاک کننده‌ی مختلفی لکه های رژ لب را از بین می‌برندمواد شوینده‌ی مایع، الکل ایزو پروپیل و آمونیاک، اکثر چربی‌ها را در خود حل می‌کنندبرای استفاده از تمام محلول‌ها، اول تا جایی که می‌توانید لکه‌ی رژ لب را با پارچه‌ی مرطوب تمیز، برطرف کنید، سپس از محلول‌تان استفاده کنید و بعد بر اساس دستورالعمل برچسب لباستان، آنرا بشویید و آبکشی کنید.

یادتان باشد که هرگز از آمونیاک روی پشم یا ابریشم استفاده نکنیداگر در مضیقه هستید، اسپری مو نیز لکه‌های رژ لب را پاک می‌کندبه سادگی آنرا روی لکه اسپری کنید، چند دقیقه صبر کنید و سپس آنرا با یک پارچه‌ی تمیز پاک کنید.

ریمل

پاک کردن ریمل، کمی سخت‌تر است، بنابراین لکه‌ی این محصول روغنی را با یک حلال روغنی مخصوص، که معمولا در خشکشویی‌های معتبر موجود است، پاک کنیدحلال‌های روغنی، چسبندگی پروتئین‌ها در ریمل را (یعنی چیزهایی که لکه را به پارچه می‌چسباننداز بین می‌برنداجازه دهید که حلال، روی لکه خشک شود، سپس محکم برس بکشید و با توجه به نوع پوشاک آنرا بشویید.

لاک ناخن

پاک کردن لاک ناخن، ساده‌تر از آن است که فکرش را می‌کنیدبه گفته‌ی بنیانگذار انجمن زیبایی Ji Baek، استون برای لباسها بیش از حد قوی است.

اگر بطور تصادفی روی لباسها لاک ریختید، اول اجازه دهید که لاک روی پارچه خشک شود، سپس یک نوار چسب تمیز را روی آن بچسبانید و مانند یک نوار مومی آنرا بکشیدلاک به آسانی کنده می‌شود.

مواد آرایشی مایع صورت

این مواد، روغنی هستند و بسادگی روی یقه‌های اکثر لباسها می‌نشینندبا صابون‌های مایع و مواد شوینده‌ای که به راحتی این لکه‌ها را حل می‌کنند، می‌توانید چربی را از بین ببریدبا یک پارچه‌ی تمیز مواد رنگی اضافه را پاک کنیدسپس به آرامی پاک کننده‌تان را روی لکه بمالید و ماساژ دهید و ماده‌ی رنگی را از روی لباس بردارید.

رنگ مو

از آنجا که رنگ مو بسیار قوی است، یکی از سخت ترین لکه‌هایی است که می‌توان آنرا پاک کردمعمولا مالیدن الکل برای پاک کردن رنگهای با دوام موثر استهمچنین می‌توانید از یک حلال، مانند تربانتین یا مایع‌های سبکتر روی پارچه‌های خاصی استفاده کنیداما اول تحقیق کنید تا مطمئن شوید برای آن نوع پارچه مناسب است یا نه.

نکات

  • لکه‌های تازه، راحت‌تر از لکه‌های خشک شده پاک می‌شوندبنابراین به محض اینکه لکه‌ای دیدید، دست بکار شوید.
  • هرگز لکه را مالش ندهید، چون فقط باعث می‌شود که به عمق پارچه نفوذ کندبه جای این کار، با یک پارچه به آرامی به لکه ضربه بزنید.
  • از محلول‌های ضد لک، روی پشت پارچه استفاده کنید تا لکه، عمیق تر در پارچه پخش نشود.

 

گردآوري: گروه 7 گنج

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی