اخبار پزشكي و بهداشتي اخبار داغ سلامت سلامت جسمي

مهمترين عوامل موثر در کاهش حافظه كدام اند؟

تحقیقات اخیر متخصصان مغز و اعصاب مدرسه پزشکی Brighton and Sussex واقع در انگلیس نشان می دهد که دو عامل اصلی، مهمترین تاثیر را در کاهش حافظه دارند...
تقویم فارسی اندروید

تحقیقات اخیر متخصصان مغز و اعصاب مدرسه پزشکی Brighton and Sussex واقع در انگلیس نشان می دهد که دو عامل اصلی، مهمترین تاثیر را در کاهش حافظه دارند.
56ce69667669db80737dec7a457c2044_XL

التهاب ناشی از عفونت باعث اختلال حافظه فضایی مغز می شود؛ این اختلال نتیجه کاهش متابولیسم گلوکز، در مرکز حافظه است و مستقیما روی مدار های عصبی درگیر در یادگیری و حافظه تاثیر می گذارد.

التهاب طولانی مدت اثرات قوی تری دارد و منجر به بروز آلزایمر می شود. یکی دیگر از اثرات مخرب عفونت در بدن، کاهش فعالیت شناختی به موازات افزایش سن است.

این بررسی روی 20 داوطلب انجام شده است و اسکن فضایی مغز این افراد با استفاده از روش توموگرافی تابش پوزیترون (PET) قبل و بعد از وجود التهاب در بدن اندازه گیری شده است. التهاب به صورت تزریق آب شور و واکسن حصبه وارد بدن این افراد شده است ( البته این روش ها غیر تهاجمی هستند و سلامت فرد را تحت تاثیر قرار نمی دهند).

اسکن مغزی این افراد نشان می دهد که کاهش متابولیسم گلوکز در لوب تمپورال میانی (MTL) به دنبال التهاب بسیار چشمگیر است.

باتوجه به اینکه عفونت مهمترین عامل بروز زوال عقل و آلزایمر است، پزشکان به افراد توصیه می کنند که با انجام آزمایش های دوره ای، از عدم وجود عفونت در بدن اطمینان پیدا کنند.

نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Biological Psychiatry منتشر شده است.

 

گردآوري: گروه هفت گنج

منبع: ايرنا

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی