فرهنگ ملل فرهنگ و هنر

كارهايي كه در فرهنگ ژاپن بسيار بي ادبانه تلقي مي شود !

اگر قصد مسافرت به ژاپن را داشته‌ باشید و اندکی در مورد این کشور و فرهنگ حاکم بر آن تحقیق کنید، ترس وجودتان را فرا می‌گیرد! این ژاپنی‌ها گاهی کارهایی می‌کنند که عجیب است!
تقویم فارسی اندروید

اگر قصد مسافرت به ژاپن را داشته‌ باشید و اندکی در مورد این کشور و فرهنگ حاکم بر آن تحقیق کنید، ترس وجودتان را فرا می‌گیرد! این ژاپنی‌ها گاهی کارهایی می‌کنند که عجیب است! کارهایی که در جاهای دیگر دنیا بی‌ادبانه محسوب نمی‌شود، در آن‌جا بی‌ادبانه است و ممکن است اگر آن‌ها را انجام دهید، سامورایی‌ها به جانتان بیفتند و با شمشیر به 16 تکه نامساوی تقسیم‌تان کنند! البته شوخی کردیم. دیگر نه تا این حد، اما مسلما از دست‌تان عصبانی خواهند شد و زیر لب می‌گویند: خارجی بی‌فرهنگ!

فرهنگ ژاپن
فرهنگ ژاپن

یک راهنمای تور در توکیو می‌گوید: اگر شما مسافران و گردشگران خارجی، تلاش صادقانه‌ای برای یادگیری آداب و رسوم ما داشته‌باشید، ما هم می‌توانیم از خطاها و بی‌ادبی‌های شما چشم‌پوشی کنیم! در حال حاضر در هتل قصر توکیو، یک سری جلسات و کلاس‌ها برای یاد دادن آداب و رسوم ژاپنی به مهمانان و گردشگران برگزار می‌شود. برای 2 ساعت این کلاس، 170 دلار باید بدهید.
پس از خواهش از این راهنمای تور، او حاضر شد تا 5 تا از اشتباهات فاحش و پرتکرار مسافران در ژاپن را برایمان توضیح دهد که شنیدنشان جالب و حتی خنده‌دار است!

1- بدرفتاری با Business Card ها

چشم‌بادامی‌ها معتقدند که بیزینس کارت هر فرد، گوشه‌ای از وجود و شخصیت اوست. کارت را باید با دو دست خود بگیرید (یا بدهید) و در لحظه دریافت آن، رو به فرد مورد نظر ایستاده باشید. سپس قبل از کنار گذاشتن کارت، حتما باید نگاهی عاقل اندر کارت بدان بیندازید تا طرف مقابل شما را گستاخ محسوب نکند. در شکل زیر، نحوه درست این کار را مشاهده‌ می‌کنید:

كارهاي بي ادبانه در فرهنگ ژاپن
كارهاي بي ادبانه در فرهنگ ژاپن

2- فرو کردن بخش برنجی Nigiri Sushi به داخل سس سویا

برای آنکه برنج باز نشود، سوشی خود را وارونه بگیرید و ماهی را داخل سس فرو ببرید. فقط این کار را که گفتم انجام دهید، چون فرو کردن سوشی در سس، سرآشپز را عصبانی می‌کند و حتی ممکن است با یک زخم پلنگ (قابلمه!) بر روی سر، از ژاپن برگردید! در شکل زیر، طریقه درست خوردن این غذای پر مصیبت را به شما نشان داده‌ایم:

كارهاي بي ادبانه در فرهنگ ژاپن
كارهاي بي ادبانه در فرهنگ ژاپن

3- فرو کردن چوب‌های غذاخوری در کاسه برنج

در ژاپن، بودایی‌ها معتقدند که با این کار، شما دارید برنج را به مرده‌ها تعارف می‌کنید! ای بابا! یعنی در این کشور 180 میلیونی، یک فاتحه هم مجاز نیست؟! حالا به هر روشی که می‌خواهد باشد. اگر می‌خواهید چوب‌هایتان را کنار بگذارید، یا آن‌ها را بر روی لبه‌های ظرف بگذارید، اما هرگز آن‌ها را در برنج فرو نکنید. البته حق هم دارند. مگر اورست فتح کرده‌اید که چوب‌ها را مثل پرچم در برنج فرو می‌کنید؟ در ایران ما هم عمودی فرو کردن قاشق در ظرف برنج کار درستی نیست! در عکس زیر، نحوه قرار دادن چوب‌های غذاخوری در کنار یا روی ظرف برنج را به شما نشان داده‌ایم:

كارهاي بي ادبانه در فرهنگ ژاپن
كارهاي بي ادبانه در فرهنگ ژاپن

4- اشتباه پوشیدن kimono!

به گمانم در ژاپن نباید نفس هم کشید. ممکن است خدای ناکرده اشتباهی نفس بکشید و یکی ناراحت شود!
این مردم، اگر ببینند که شما لباس محلی آن‌ها را اشتباه پوشیده‌اید خیلی ناراحت می‌شوند. اشتباه؟ مثلا چطور؟ وارونه؟ نه! فقط کافی است سمت راست و چپ آن را اشتباه بر روی هم قرار دهید! همه چپ چپ نگاهتان می‌کنند. باید حتما سمت چپ را بر روی سمت راست قرار دهید، چون ژاپنی‌ها باز هم آن رگ مرده‌ دوستی‌شان گل کرده‌است. آن‌ها معتقدند که فقط و فقط در هنگام پوشاندن آخرین لباس به مردگان باید سمت راست لباس را بر روی سمت چپ آن گذاشت. در عکس زیر، نحوه درست پوشیدن لباس را به شما نشان داده‌ایم:

كارهاي بي ادبانه در فرهنگ ژاپن
كارهاي بي ادبانه در فرهنگ ژاپن

5- لمس کردن زمین با پایتان در بیرون خانه، قبل از ورود!

میزبانان ژاپنی انتظار دارند که شما کفش‌هایتان را قبل از ورود به منزلشان در آورید، اما نه به شکلی که پایتان روی پادری را لمس کند. آنان معتقدند با این کار، آلودگی را به داخل خانه می‌آورید! گویی میمون‌ها و سگ‌ها و گربه‌ها و سوسک‌هایی که نوش جان می‌کنند، همگی واکسینه شده و مهر وزارت بهداشت دارند و با ذبح اسلامی سر بریده می‌شوند! در شکل زیر، نحوه ورود درست و بی‌دردسر به منزل یک ژاپنی را برایتان به تصویر درآورده‌ایم:

كارهاي بي ادبانه در فرهنگ ژاپن
كارهاي بي ادبانه در فرهنگ ژاپن

خب، قصد سفر به ژاپن را داشتید؟ فکر کنم بهتر است در تصمیم‌تان تجدید نظر کنید.

گردآوری و تنظیم:  گروه ۷ گنج

www.7ganj.ir

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی