اخبار داغ

رونمايي اولین موتور جستجوهای ایرانی: “پارسی جو” و “غر غر”

همزمان با آغاز دهه فجر از اولین موتور جستجوهای بومی ایران تحت عناوین “پارسی جو” و “غر غر” رونمایی شد...

طرح راه اندازی موتور جستجوی بومی از مدتها قبل در دست اجرا بوده و در طی این مدت نام های مختلفی نظیر “فجر”، “یاحق” و “سلام” به این پروژه اطلاق می شده است. در نهایت همزمان با آغاز دهه فجر از اولین موتور جستجوهای بومی ایران تحت عناوین “پارسی جو” و “غر غر” رونمایی شد…

پارسي جو

آقای برات قنبری، معاون برنامه ریزی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در گفتگو با ایسنا در مورد این طرح اعلام کردند:

در حال حاضر بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان برای حمایت از موتورهای جست‌وجو بودجه پیش‌بینی شده که بخشی از این بودجه تا کنون اختصاص یافته و بخش دیگری از آن نیز به مرور زمان به این طرح‌ها تخصیص داده خواهد شد.

معاون برنامه ریزی وزارت ارتباطات دراین باره اظهار کرد:

یکی از سیاست‌های وزارت ارتباطات در دولت فعلی حمایت از تولیدات ملی در زمینه‌های مختلف است که در این زمینه قرار بر آن است که دو موتور جست‌وجوی ملی همزمان با دهه فجر رونمایی شوند.

وی همچنین یادآور شد:
با توجه به حمایتهای دولت از ورود بخش خصوصی به این فضا اکنون چندین شرکت نیز برای راه‌اندازی موتورهای جست‌وجوی ایرانی اعلام آمادگی کرده‌اند که وزارت ارتباطات در حال تلاش است که فضا را برای فعالیت این شرکت‌ها نیز باز کند.
قنبری در پاسخ به این پرسش که با توجه به این که موتور جست‌وجویی مانند پارسی‌جو از مدتها قبل فعالیت خود را شروع کرده اکنون وزارت ارتباطات چه تاثیری در سرنوشت آن داشته است، اظهار کرد:
این موتور جست‌وجو از سوی دانشگاه یزد راه‌اندازی شد و اکنون نیز آخرین خبری که درباره آن می‌توان اشاره کرد آن است که متولیان این موتور جست‌وجو به 150 سرور نیاز داشتند که اکنون این تجهیزات خریداری شده و علاوه بر آن در حوزه‌های دیگری مانند پهنای باند، هزینه‌های انتقال و سایر هزینه‌های موجود، وزارت ارتباطات به حمایت از این شرکت خواهد پرداخت.

گردآوري: گروه 7 گنج

www.7ganj.ir

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی