بارداري و زايمان تغذيه سالم سلامت

خانم های باردار حتما اسید فولیک بخورند

تقویم فارسی اندروید

خانم های باردار حتما اسید فولیک بخورند

خانم های باردار حتما اسید فولیک بخورند

همانطور که میدانید یکی از نگرانی ها خانم ها در دوران بارداری تولد نوزاد ناسالم است. یکی از راهکار برای رفع این نگرانی، دریافت مقادیر کافی اسید فولیک می باشد…

نقش اسید فولیک در سلامت بارداری

اسید فولیک یا ویتامین B9 از جمله ویتامین های محلول در آبی است که در رشد و تکامل سلول های جنین و تشکیل و تکامل سیستم عصبی در جنین نقش دارد. به همین دلیل متخصصان تغذیه و پزشکان زنان و زایمان به دریافت کافی این ماده مغذی توسط خانم ها توجه ویژه ای می کنند.

منابع غذایی اسیدفولیک

اسید فولیک در بسیاری از سبزیجات و میوه حات مانند کلم بروکلی، گل کلم، شلغم، چغندر، اسفناج،کاهو، مرکبات و کیوی به مقادیر قابل توجهی وجود دارد. در واقع با مصرف متنوع این سبزیجات و میوه جات می توان میزان نیاز به اسید فولیک را تا حدی مرتفع نمود.

آیا خانم های باردار می توانند نیاز به اسیدفولیک را از طریق مواد غذایی مرتفع نمایند؟

دانشمندان علوم پزشکی معتقدند که در زمان بارداری نیاز به اسید فولیک دربدن افزایش می یابد. به علاوه این که اسید فولیک در پیشگیری از بروز اختلالات عصبی در جنین موثر است. به همین دلیل پزشکان بر این باورند که خانم ها ممکن است در دوران قبل و طی بارداری نیاز به دریافت مداوم و متعادل اسید فولیک داشته باشند، و ممکن است در برخی موارد به دلیل برخی مشکلات مانند تهوع و ویار دوران بارداری نتوانند از طریق مواد غذایی، اسیدفولیک مورد نیاز بدن خود را تامین نمایند، به همین دلیل توصیه می شود که از قبل از باردار شدن و در طی بارداری خانم ها  از مکمل اسید فولیک استفاده نمایند.

چه مقدار اسیدفولیک باید توسط خانم ها استفاده شود؟

به خاطر این که اسیدفولیک در تکامل سیستم عصبی جنین در 28 روز اول بارداری نقش بسیار مهمی دارد. بناراین مصرف مکمل اسید فولیک به میزان 400 میلی گرم در روز از ابتدا بارداری تا پایان هفته دوازدهم ضروری می باشد. البته یک مطالعه در آمریکا نشان داده که بهتر است خانم ها از قبل از اقدام به بارداری به طور منظم روزانه از مکمل اسید فولیک استفاده نمایند تا زمانی که باردار می شونذ مشکلی در مورد کمبود اسید فولیک در بدنشان ایجاد نشود. علاوه بر این که در در دوران بارداری نیز مصرف منظم مکمل اسید فویک ضروری است.

چه خانم هایی باید مصرف مکمل اسید فولیک را در دوران بارداری افزایش دهند؟

در حالی که توصیه کلی پزشکان و متخصصان تغذیه به دریافت مکمل اسید فولیک می باشد، اما خانم های که در بارداری های قبلی دچار سقط جنین یا تولد نوزادانی با مشکلات سیستم عصبی شدند، باید در بارداری های بعد خود حتما از مکمل درمانی با اسید فولیک با دوزهای مشخص تر توجه نمایند و در این راستا نیاز است که حتما قبل از بارداری در این زمینه با پزشک زنان مشورت نمایند.

تهیه شده توسط هفت گنج

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی