بیماری ها سلامت

آیا بوراکس برای کارهای خانگی شما ایمن است؟

تقویم فارسی اندروید

بوراکس را یک آفت کش غیر سمی می نامند که نه تنها برای کشتن مورچه ها و سوسک ها استفاده می شود، بلکه در محصولات تمیز کننده، شوینده های لباسشویی و لوازم آرایشی نیز استفاده می شود.

به نظر می رسد که این نمک معدنی طبیعی که از بور به دست می آید، آنطور که پیش بینی می شد غیر سمی نیست. در واقع، مطالعات نشان می‌ دهد که خوردن و استنشاق بوراکس می‌ تواند منجر به عوارض جانبی بزرگی از مشکلات تنفسی گرفته تا مشکلات گوارشی شود. به علاوه، استفاده موضعی از آن می تواند باعث تحریکات پوستی مانند اگزما و احساس سوزش شود.

علاوه بر این، این ماده معدنی یک عنصر رایج در دستور العمل های اسلایم کودکان است. ما از مطالعات می دانیم که کودکان در معرض افزایش خطر عوارض جانبی بوراکس هستند و حتی دوزهای کوچک آن می تواند بسیار سمی باشد.

به نظر می‌رسد که سدیم بورات را نمی‌ توان بی‌خطر در نظر گرفت و زمانی که از آن برای تمیز کردن خانه یا به عنوان آفت‌ کش استفاده می‌ شود، باید اقدامات احتیاطی جدی انجام شود.

بوراکس

بوراکس چیست؟

بوراکس یک پودر معدنی سفید است که معمولاً برای تمیز کردن خانه و لباس‌ شویی استفاده می‌ شود. پودر قلیایی که به آن سدیم تترابورات یا بورات سدیم نیز می‌ گویند، نمک اسید بوریک است.

نام بوراکس از کلمه بوراک به معنای سفید در فارسی گرفته شده است. این ماده معدنی برای قرن ها به عنوان شار برای لحیم کاری استفاده شده است. تحقیقات نشان می دهد که امروزه حدود 75 درصد از عرضه جهانی بوراکس در کالیفرنیای جنوبی استخراج می شود، جایی که در دهه 1860 کشف شد.

بوراکس یک ترکیب بور است به رنگ سفید، پودری است و می تواند در آب حل شود. شما می توانید به راحتی سدیم بورات را برای فروش در خانه یا فروشگاه های بزرگ پیدا کنید.

در محصولات خانگی، سدیم بورات برای از بین بردن لکه های کپک و قارچ یا سفیدک استفاده می شود. همچنین در شوینده های لباسشویی به عنوان یک عامل سفید کننده و خنثی کننده بو استفاده می شود.

شاید شناخته شده ترین کاربرد بوراکس به عنوان آفت کش باشد. اگرچه سمیت کمی در نظر گرفته شده است، اما مطالعات نشان می دهد که فقط استنشاق پودر معدنی می تواند منجر به عوارض جانبی جدی شود.

بوراکس و اسید بوریک و سدیم بورات

نام شیمیایی بوراکس تترابورات سدیم یا بورات سدیم است. آنها یکی هستند.

اسید بوریک از چندین ماده معدنی بورات و آب نمک از جمله بوراکس ساخته می شود. اسید بوریک از ترکیب بورات سدیم با یک اسید معدنی قوی مانند اسید هیدروکلریک ساخته می شود.

این یک تصور غلط رایج است که این مواد ترکیب شیمیایی یکسانی دارند اما اینطور نیست. اسید بوریک یک ماده طبیعی نیست و از واکنش بوراکس و یک اسید معدنی ایجاد می شود.

اسید بوریک یک اسید کریستالی سفید رنگ و حاوی اکسیژن است که از بور مشتق شده است. معمولاً برای کنترل آفات استفاده می شود، اما در عوامل ضد عفونی کننده، پودرهای دارویی، لوسیون های پوست، محصولات شوینده چشم و رنگ ها نیز وجود دارد.

اسید بوریک می تواند در دوزهای بسیار کمتر از بوراکس در صورت مصرف سمی باشد. به علاوه، تحقیقات نشان می دهد که این ماده شیمیایی با اختلالات غدد درون ریز مرتبط است.

کاربردهای محبوب

بوراکس به دلیل اثرات ضدعفونی کنندگی و سفید کنندگی آن معمولا در محصولات پاک کننده استفاده می شود. علاوه بر نظافت خانه، نمک معدنی برای بسیاری از اهداف دیگر از جمله موارد زیر استفاده می شود:

 • کنترل آفات و حشرات
 • لباسشویی و پاک کننده لکه
 • خنثی کننده بو
 • پاک کننده کپک و قارچ
 • ترکیب ضد قارچ در خیساندن پا
 • در لعاب های مینا
 • پیشگیرنده آتش
 • محصولات غذایی بافت دهنده و غلیظ کننده
 • عامل گیرنده سختی آب
 • عامل ذوب در جوشکاری آهن و فولاد
 • جزئی در شیشه، سرامیک و سفال
 • عامل بافرینگ در استخرها
 • در آتش بازی برای ایجاد رنگ سبز

سدیم بورات را می توان در بسیاری از محصولات آرایشی مانند لوسیون بدن، شامپو و بمب حمام یافت. در این محصولات به عنوان یک عامل امولسیون کننده و بافر کننده و همچنین یک نگهدارنده استفاده می شود.

نمک معدنی همچنین با چسب ترکیب می‌ شود تا اسلایم بچه‌گانه درست شود اما بسیاری از مقالات به اثرات سمی بالقوه این ترکیب اشاره کرده‌ اند. به والدین توصیه شده است که به جای آن از دستور العمل های اسلایم بدون بوراکس استفاده کنند.

آیا بوراکس ایمن است؟

با توجه به شبکه داده های سم شناسی موسسه ملی بهداشت، قرار گرفتن در معرض سدیم بورات ممکن است در برخی موارد عوارض جانبی نامطلوب ایجاد کند.

مطالعات نشان داده اند که عوارض جانبی بوراکس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. تحریک: ممکن است پس از استفاده موضعی بوراکس روی پوست، مو و چشم، تحریک ایجاد شود. این می تواند منجر به واکنش های پوستی، مانند اگزما، احساس سوزش، برافروختگی پوست و درماتیت شود.
 2. مشکلات تنفسی: التهاب غشاهای مخاطی (منجر به برونشیت و لارنژیت) پس از قرار گرفتن در معرض طولانی مدت با بوراکس رخ داده است. مطالعات همچنین نشان می دهد که کارگران در معرض بوراکس خشکی دهان، بینی و گلو، سرفه خشک، خونریزی بینی، گلو درد، تنگی نفس و سفتی سینه را تجربه کرده اند.
 3. مشکلات گوارشی: دوزهای بالای سدیم بورات منجر به مشکلات گوارشی از جمله تهوع، استفراغ و اسهال شده است.
 4. اثرات تولیدمثلی: مطالعات حیوانی نشان می‌ دهد که سدیم بورات در دوزهای بالا ممکن است برای تولید مثل و رشد سمی باشد.

بر اساس تحقیقات منتشر شده در Toxicology، دوزهای کشنده بوراکس برای انسان پنج تا شش گرم برای کودکان و 10 تا 25 گرم برای بزرگسالان تخمین زده می شود.

درست است که بسیاری از این عوارض جانبی بورات سدیم در اثر دوزهای بالا یا قرار گرفتن در معرض محل کار ایجاد می‌ شوند اما گزارش‌ هایی از عوارض جانبی پس از استفاده موضعی، حتی از لوازم آرایشی که شامل این ماده معدنی است، وجود دارد.

نگرانی در میان والدین این است که بوراکس معمولاً به عنوان یک عنصر در دستور العمل های اسلایم خانگی استفاده می شود. این بدان معنی است که کودکان نمک معدنی را لمس می کنند و ممکن است آن را از طریق انتقال دست به دهان بخورند.

از آنجایی که خوردن بوراکس در دوزهای 5 تا 10 گرمی می تواند برای کودکان کشنده باشد، مهم است که کودکان به هیچ وجه به این ماده دست پیدا نکنند. این بدان معناست که آنها نباید با اسلایم بوراکس بازی کنند، از محصولات بدن حاوی این ماده معدنی استفاده کنند یا به مواد پاک کننده بورات سدیم دسترسی داشته باشند.

بزرگسالانی که از محصولات ساخته شده با بورات سدیم برای تمیز کردن خانه، لباس‌ شویی یا به عنوان آفت‌ کش استفاده می‌ کنند، احتیاط‌های ایمنی زیر را دنبال کنند:

 1. از بوراکس برای پوست خود استفاده نکنید. از محصولات بدن یا لوازم آرایشی حاوی این ماده معدنی اجتناب کنید.
 2. هنگام استفاده از محصولات پاک کننده حاوی این ماده معدنی احتیاط کنید. برای جلوگیری از تماس دستکش بپوشید و قبل از شستن دست‌ ها به چشم‌ ها، بینی یا دهان خود دست نزنید.
 3. از محصولات پاک کننده طبیعی که با مواد غیر سمی ساخته شده اند استفاده کنید.
 4. از بوراکس در دستور العمل های اسلایم کودکان استفاده نکنید.
 5. از این ماده معدنی به عنوان آفت کش در داخل خانه خود استفاده نکنید.
 6. محصولات حاوی این ماده معدنی را در مکانی امن و دور از حیوانات خانگی و کودکان نگهداری کنید.
 7. از استنشاق پودر بوراکس خودداری کنید.
 8. اگر بوراکس توسط یک کودک خورده یا استنشاق شود (یا در مقادیر بیشتر توسط یک بزرگسال)، با اورژانس تماس بگیرید. این کار را انجام دهید حتی اگر از میزان مصرف بی اطلاع هستید. پزشک متخصص توصیه های بیشتری را ارائه خواهد داد.

کلام آخر

بوراکس یا بورات سدیم یک نمک معدنی قلیایی است که از بور بدست می آید. این یک پودر سفید است که در طیف وسیعی از محصولات استفاده می شود.

سدیم بورات یک آفت کش، سفید کننده و ضد عفونی کننده، امولسیفایر، غلیظ کننده، کپک زدا و خنثی کننده بو است. محصولات آرایشی بهداشتی، پاک کننده های خانگی، شوینده های لباسشویی و در محصولات مختلف صنعتی کاربرد دارد.

اگرچه این ماده معدنی معمولاً یک ماده کم سمیت نامیده می شود اما تحقیقات نشان می دهد که استنشاق، بلع و استفاده از آن می تواند عوارض جانبی عمده ای ایجاد کند. این عوارض جانبی شامل مشکلات گوارشی و تنفسی، واکنش های پوستی و حتی مرگ می شود.

منبع:

draxe

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی