سلامت سلامت و تربيت كودك

آرایش کودکان چه عوارضی دارد ؟

تقویم فارسی اندروید

علاقه به آرایش از سنین پایین شروع می‌ شود و در دوران نوجوانی زمانی که بچه‌ ها درگیر شخصیت‌ پردازی می‌ شوند اوج پیدا می کند زیرا در این سن کودکان و نو جوانان از بزرگسالان تقلید می‌ کنند و دوست دارند چهره ای متفاوت همانند آنها داشته باشند.

عوارض آرایش بر کودکان
عوارض آرایش بر کودکان

یکی از متخصصین اطفال، می گوید: اولین قانون این است که به محض ابراز علاقه فرزندتان درباره آرایش، بحث آزاد داشته باشید. مانند هر فعالیت جدیدی که فرزندان شما در هنگام رشد با آن رو به رو می شوند. والدین باید انتظارات خود را مطرح کنند و محدودیت هایی را برای کنترل کودک خود تعیین کنند و تاثیر روانی و سلامتی آرایش کردن را به کودکان خود توضیح دهند.

عوارض لوازم آرایشی بر کودکان

  • تشدید حملات آسم در کودکان و ایجاد مشکلات تنفسی
  • بحران هویت و از بین رفتن اعتماد به نفس
  • بلوغ زودرس کودکان
  • بسته شدن منافذ پوست و پیری زودرس پوست
  • ایجاد مشکلات پوستی همچون جوش، آکنه، کهیر و لکه پوستی
  • ایجاد الرژی
  • کم خونی
  • و …

حساسیت پوستی

پوست صورت کودکان کم سن بسیار حساس است به خصوص در ناحیه صورت و اطراف چشم که باید بسیار مراقب بود. زیرا لوازم آرایشی دارای ترکیبات و مواد شیمیایی است و برخی از آن‌ ها مانند رژگونه و رژلب، می تواند حاوی رنگدانه‌ های مضر باشد و موجب حساسیت و خارش پوستی شود. از این رو کودکان با استفاده از لوازم آرایشی، می‌ توانند به پوست خود آسیب بزنند.

کم خونی

شاید بگوید کودک من بعد از مصرف وسایل آرایشی دچار مشکلی نشده است اما این آسیب، همیشه در بار اول خود را نشان نمی‌دهد، بلکه با چندین بار استفاده، پوست صورت دچار قرمزی، خارش، التهاب، تورم و… می‌شود. هم‌چنین مواد آرایشی، دارای فلزات سنگین در ترکیبات خود هستند، که به تدریج وارد بدن و خون می‌ شوند، استفاده مداوم کودکان از مواد آرایشی، سبب ایجاد کم‌خونی شدید می‌ شود.

کودکان و آرایش
کودکان و آرایش

مشکلات تنفسی

کودکان، علاقه شدیدی به لاک ناخن دارند. لاک برای این‌که جلوه زیباتری به ناخن بدهد و براق و درخشان باشد، باید دارای چند ترکیب شیمیایی ضروری باشد. یکی از این ترکیبات فرمالدهید نام دارد، که عامل اصلی مشکلات تنفسی در کودکان است و حتی مقدار کم آن، باعث سوزش و خارش چشم‌ها و تحریک گلو و بینی می‌ شود. این ترکیب، حتی برای بزرگسالان نیز بسیار خطرناک است و باعث ایجاد مشکلات تنفسی می‌ شود.

از بین رفتن اعتماد به نفس

از دیگر عوارض آرایش کردن دختر بچه‌ها، از بین رفتن اعتماد به نفس آن‌ها است، زیرا آن‌ها در سنین بالاتر، نمی توانند بدون آرایش در اجتماع حاضر شوند. مهم‌تر از آن این است، که آرایش کردن دختر بچه‌ها، باعث بلوغ زودرس در آن‌ ها می‌ شود.

بحران هویت، یکی دیگر از عوارض روانی، آرایش کردن دختر بچه‌ ها است زیرا در بزرگسالی برای جلب توجه، کارهایی مانند سوراخ کردن لب و بینی انجام می‌ دهند، درحالی که در این سنین، نوجوانان باید روی موفقیت‌ های درسی تمرکز کنند.

آرایش و بیماری های پوستی کودکان و نوجوانان
آرایش و بیماری های پوستی کودکان و نوجوانان

بیمارهای پوستی

اگر کودکانی که در هنگام بازی، از لوازم آرایشی استفاده می‌ کنند و ممنوعیت و محدودیتی از طرف والدین در مصرف لوازم آرایشی ندارند، در بزرگسالی، به دخترانی تبدیل می‌ شوند، که در استفاده از مواد آرایشی افراط خواهند کرد. بازی با لوازم آرایشی، نه تنها تبدیل به یک عادت می‌شود، بلکه کودکان را در معرض مواد شیمیایی خطرناکی، که موجب بروز بیماری‌های پوستی می شود، قرار می‌ دهد و تعادل هورمون‌ های بدن را به‌ هم می‌ زند.

لوازم آرایشی منافذ پوست را مسدود می‌ کند و موجب بروز جوش‌ها و آکنه می شود. از آن جایی‌که پوست صورت کودکان نازک و حساس است، کک و مک، خشکی صورت، خارش و سوزش پوست، آبریزش بینی، عفونت چشم و … عوارض استفاده از لوازم آرایشی در کودکان است، علاوه بر این‌ ها، شادابی پوست صورت کودکان را به مرور کاهش می‌ دهد.

در هنگام مواجه شدن با آرایش کردن فرزند چه باید کرد؟

در هنگام مواجه شدن با آرایش کردن کودک خود، از برخورد تند و چکشی با آن‌ ها بپرهیزید و به کودک خود بگویید، که بدون این لوازم و مصرف آن ها زیباتر است و دائم به او اعتماد به نفس دهید.

سعی کنید در حضور کودکان آرایش نکنید و برای او توضیح دهید که این کار مخصوص بزرگترهاست و برای سلامت شما مضر است.

از دیدن برنامه های آرایشی و زیبایی در مقابل کودکان خوداری کنید.

اگر کودک شما اسرار بر آرایش کرد، خونسردی باشید و سعی کنید از کرم های مرطوب کننده مخصوص کودکان و یا رنگ های بی ضرر خوراکی دور از نقاط حساس صورت برای آرایش آن ها استفاده کنید.

گاهی بی تفاوتی نسبت به برخی رفتارهای کودکان در حذف آن رفتار بسیار موثرتر است زیرا با تنبیه کردن بیش از حد کودک امکان دارد بیشتر به لجبازی و استفاده از وسایل آرایش پا فشاری کند.

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی