اخبار داغ

بایدها و نبایدهای قبل از خرید دان

تقویم فارسی اندروید

رشد جوجه ها و پرورش آن ها هدف اصلی مرغداران برای رسیدن به سود و کسب درآمد است؛ از این رو دغدغه اصلی فعالان در این حوزه تغذیه صحیح و اصولی طیور است. تمامی پرورش دهندگان به خصوص مرغداران به دنبال راهی هستند تا بتوانند هزینه مربوط به این قسمت را تا حد امکان کاهش دهند. دان های آماده یکی از به صرفه ترین و مقرون به صرفه ترین موارد برای مرغداران است که در این مطلب به بایدها و نبایدها پیش از خرید این محصول می پردازیم.

نکات مهم خرید دان

طیور گوشتی و تخم گذار در دوره های سنی مختلف، به طور متفاوتی تغذیه می شوند و دان های مخصوص آن ها نیز با توجه به این موضوع و هدف از پرورش آن ها بسیار متنوع هستند. یکی از موارد مهمی که در تغذیه طیور از اهمیت ویژه ای برخوردار است این می باشد که در هر سن نیاز به پروتئین و ویتامین متفاوت است و عدم توجه به این موضوع می تواند سبب بروز مشکلات زیاد و ضرر و زیان گردد.

انواع مختلف دان

دان طیور با کیفیت برای اینکه بتواند تمامی نیازهای پرندگان را برطرف نماید باید حاوی انواع ویتامین، کلسیم، فسفر، پروتئین و… باشد. دان ها در انواع مختلفی وجود دارند که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دان ذرت

ذرت یکی از مهم مواد در جیره غذایی طیور به شمار می رود؛ چراکه می تواند انرژی زیادی را برای پرندگان تامین کند. این ماده دارای خاصیت انرژی زایی بالا است اما میزان کلسیم، فسفر، لیزین و متیونین در آن نسبتا پایین است. توجه داشته باشید که ذرت ها را در دمای مناسبی نگهداری کنید چراکه در دما و رطوبت بالا، ماده ای به نام مایکوتوکسین ایجاد می کند که می تواند باعث بروز مشکلات گوارشی و عفونی شود.

دان گندم

یکی از غلات های مهم و مورد استفاده در تغذیه طیور، دان گندم است. این محصول در کشور ما به وفور یافت می شود که به همین دلیل بخش اعظمی از غذای طیور به این بخش اختصاص دارد. دان گندم معمولا به صورت ترکیبی با دان ذرت مورد استفاده قرار می گیرد تا انرژی مورد نیاز بدن پرندگان را تامین نماید.

پیشنهاد می کنیم دان گندم را برای جوجه های یکروزه استفاده نکنید؛ چراکه سیستم گوارش جوجه های تازه متولد شده بسیار حساس بوده و این ماده غذایی دیر هضم است. معمولا برای جوجه های یکروزه از دان استارتر استفاده می شود؛ چراکه سازگاری کاملی با سیستم گوارشی جوجه های تازه متولد شده خواهد داشت.

لازم به ذکر است که هنگام مصرف دان گندم، باید میزان استفاده از آن کاملا به اندازه باشد؛ زیرا مقادیر بالاتر از 30 آن موجب بروز مشکلات گوارشی به خصوص در پرندگان نابالغ می شود.

دانه جو

یکی از دانه هایی ک به تنهایی یک منیع غذایی کامل برای طیور به شمار می رود جو نام دارد. جو سرشار از پروتئین بوده که می تواند مواد مغذی را به بدن پرندگان برساند. لازم به ذکر است که دانه جو هضا نسبتا سختی دارد که همین موضوع سبب جذب پایین آن شده است.

نکات مهم پیرامون دان طیور

برای استفاده از دان ها باید یک سری نکات مهم را رعایت نمود که از جمله مهم ترین آن ها شامل:

  • اندازه دان ها بسیار مهم است. اندازه آن ها باید مناسب با سن و جثه جوجه ها باشد تا طیور بتوانند بدون مشکل فرایند روشن خود را طی کنند. برای انتخاب دان حتما به سن و نژاد پرنده خود توجه کنید و اگر تخصصی در این زمینه ندارید حتما از مشاورین این حوزه کسب نظر نمایید.
  • اگر در فصل تابستان و گرما هستید باید بدانید که پرندگان در معرض گرما، دچار استرس گرمایی می شوند و ضریب تبدیل خوراک در آن ها افزایش می یابد؛ بنابراین تهیه دان در فصول گرم باید دو برابر شود.
  • در تابستان و فصول گرم تر پیشنهاد می شود که از دان جو به جای گندم استفاده شود؛ زیرا برای جلوگیری از گرمازدگی مفید است.
  • دان طیور نباید بوی ترشیدگی و زننده ای داشته باشد. مصرف دان مرغ فاسد میزان مرگ و میر را افزایش داده خسارات زیادی وارد می کند.

ویتامینه مورد نیاز طیور

  • ویتامین A یکی از مهم ترین ویتامین های مهم در بدن طیور است که کمبود آن می تواند سبب کاهش تولید و کیفیت تخمگذاری و افزایش لکه های خونی شود.
  • ویتامین D از دیگر ویتامین های مهم برای پرندگان است که می تواند بر روی رشد جوجه ها، کیفیت پوسته تخم مرغ و راشیستیسم تاثیر مثبتی بگذارد.
  • ویتامین E از ویتامین های مهم برای پرندگان نر است که کمبود آن سبب عقیم شدن آن ها و بروز مشکلات برای تولید مثل می شود.

دان های ذکر شده در مطالب فوق هر کدام حاوی مقدار قابل توجهی از ویتامین ها است که می تواند در تامین ویتامین های مورد نیاز پرندگان بسیار موثر باشد.

جمع بندی

استفاده از دان در خوراک طیور از اهمیت ویژه ای برخوردار است و از طرفی می تواند بسیاری از نیازهای پرندگان را برطرف نماید. هر پرورش دهنده یا مرغداری با توجه به سن، شرایطی بدنی و جثه طیور خود می تواند دان مورد نیاز گله خود را تهیه کرده و در اختیار آن ها قرار دهد. پیشنهاد می کنیم برای دریافت نتیجه مطلوب تر، پیش از خرید دان، با یک متخصص در این حوزه مشورت نمایید تا بتوانید عملکرد دوره پرورش طیور را بالا نگه دارید. این را بدانید که خرید دان برای تقویت طیور، از ضعف و ابتلا به بیماری ها جلوگیری می کند؛ بنابراین در تهیه آن اهمال نکنید.

برچسب ها

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی