تغذيه سالم سلامت

چه بخوريم تا باهوش شويم؟

آیا مواد غذایی که مصرف می کنیمتاثيري در افزايش يا كاهش هوش ما دارد؟؟؟
تقویم فارسی اندروید

آیا مواد غذایی که مصرف می کنیمتاثيري در افزايش يا كاهش هوش ما دارد؟؟؟

هم بله و هم خیر. در حالیکه یک رژیم غذایی متعادل نمی تواند شما را نابغه بکند،  اما توانایی تفکر تان را بهتر خواهد کرد.

brain

چه احساسی بعد از خوردن یک ظرف فست فود و یا شیرینی به شما دست می دهد؟ مواد غذایی بی خاصیت که از لحاظ انرژی خوب تهی هستند. مغز تان اگر با چربی های سالم، فیبر، پروتئین، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها تغذیه شود عملکرد بهتری خواهد داشت. اگر می خواهید قدرت مغزتان بیشتر بشود, این ۱۰ ماده غذایی را مصرف کنید.

1- آجیل

اگر میان وعده تان در سر کار تنقلات و یا شیرینی است, برای بهره وری بیشتر ذهنتان آنرا با آجیل جایگزین کنید. مواد غذایی شیرین به شما انرژی سریعی می دهد که برای بلند مدت دوامی ندارد (و باعث افزایش ناگهانی قند خون می شود, و با سقوط ناگهانی آن همراه است). این مواد غذایی بی ارزش را با برخی چربی های سالم که به شما انرژی پایدار می دهد و قدرت تفکرتان را بهبود می بخشد جایگزین کنید. فقط مطمئن شوید روزی یکی دو مشت بخورید, چونکه مصرف زیادش هم خوب نیست.

یادداشت: مطالعه اخیری که در زمینه مغز و اعصاب منتشر شده است پی برد که رژیم غذایی با اسیدهای چرب امگا ۳ نمی تواند عملکرد شناختی زنان مسن را بهبود ببخشد. اما اگر بخواهیم منصفانه باشیم آجیل واقعا سودمند است و جایگزین مناسبی می تواند برای تنقلات قندی باشد.

2-  ماهی

مطالعه ای که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی انجام شد دریافت که مصرف ماهی می تواند تا ۲۰% خطر ابتلا به زوال ذهن را کاهش بدهد.

3- چای

اگر می خواهید صبح ها ماده غذایی انتخاب کنید که قدرت ذهن تان را افزایش بدهد, روزتان را با یک فنجان چای سبز آغاز کنید. چای مملوء از آنتی اکسیدان ها است که باعث افزایش تولید سلول عصبی در مغرتان می شود. مطالعه ای که در Molecular Nutrition & Food Research منتشر شد پی برد که EGCG, یک ترکیب غیر عالی در چای سبز, از بیماری از دست دادن حافظه و زوال مغزی جلوگیری می کند.

4-  اسفناج / سبزیجات

سیب زمینی سرخ کرده تان را با یک ظرف سالاد و یا سبزیجات سبز برای افزایش قدرت حافظه تان جایگزین کنید. سبزیجات سبز برگ مانند کلم, کلم پیچ, اسفناج مملوء از آنتی اکسیدان ها است که می تواند سرعت زوال مغز را کاهش داده و یا معکوس نماید یک مطالعه در دانشکده پزشکی هاروارد ۱۳,۰۰۰ زن را بمدت ۲۵ سال پیگیری کرد و به این نکته پی برد که مصرف سبزیجات با کاهش زوال شناختی ذهن همراه بوده است.

5- جو دو سر

یک ظرف کرانچی شاید خوشمزه باشد اما هیچ فایده ای برای عملکرد ذهن تان ندارد. قندهای ساده موجود در آن باعث افزایش ناگهانی قند خون می شود که به همان نسبت هم با کاهش ناگهانی قند خون همراه است. جو دو سر یک غذای دیر هضم است که برایتان انرژی و قدرت ذهنی پایداری را تا چند ساعت فراهم می کند.

6-  توت ها

جو دو سر به تنهایی بی مزه است. کمی شکر قهوه ای و توت را برای طعم بخشی به آن می توانید اضافه کنید مطالعه ای که در بیمارستان زنان شهر ماساچوست یکی از بهترین بیمارستان های آمریکا انجام شد دریافت که خوردن توت می تواند پیری شناختی را تا ۲٫۵ سال به تعویق بیاندازد.

7- شکلات

مطالعه ای که در مجله مغز و اعصاب به چاپ رسید پی برده که نوشیدن دو فنجان کاکائو داغ بمدت ۳۰ روز باعث بهبود حافظه و جریان خون در افراد مسنی که با کاهش جریان خون مواجه هستند می شود.

8-  قهوه

یک فنجان قهوه شما را با افزایش سریع انرژی در بر می گیرد و کمک می کند بروی وظایف جاری تان تمرکز بیشتری داشته باشید.

9-  تخم مرغ

زرده تخم مرغ منبع با کیفیتی از کلرین chlorine است، ماده ای که حافظه و قدرت ذهن تان را افزایش می دهد. یک مطالعه در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون انجام شد پی برد که افرادی که کلرین بیشتری مصرف می کنند در آزمون حافظه نمرات بهتری می گیرند و احتمال تغییرات مغزی را قبل از زوال عقلی کاهش می دهد.

10-  آب

کم شدن آب بدن می تواند بروی توانایی تان در تمرکز و همچنین فراخوانی اطلاعات از ذهن آسیب برساند، بنابراین مطمئن شوید برای اینکه ذهن تان را هیدراته نگه دارید دست کم ۸ لیوان آب در روز مصرف کنید.

اطمینان حاصل کنید برای جلوگیری از خستگی اواسط بعد از ظهر یکی از این غذاهایی که شما را با هوش تر می کند با ناهار مصرف کنید. اگر نهار فست فود می خورید و از این پس تصمیم بگیرید تغییرات سالمی در برنامه نهارتان ایجاد کنید, در نتیجه بزودی متوجه تفاوت زیادی در حافظه و سطح انرژی تان خواهید شد.

گردآوري: گروه هفت گنج

منبع: http://genie.ir

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی