آشپزي و شيريني پزي سس و رب

طرز تهیه سس بشامل

آموزش طرز تهیه سس بشامل . با این آموزش آشپزی در هفت گنج همراه باشید.
سس بشامل یا سس سفید از سس های خوشمزه و معروف فرانسوی می باشد و بسیار پرکاربرد می باشد. امروزه از این سس خوشمزه و غلیظ برای پخت انواع غذاها از قبیل لازانیا، گراتین ها و … استفاده می شود. مخصوصاً غذاهایی مثل گراتین بادمجان که آن ها را به صورت لایه لایه درست می کنیم.

مواد لازم:

شیر 1 لیوان
آرد سفید شیرینی پزی 1 قاشق غذاخوری پر
کره 1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه

1. برای درست کردن سس سفید، ابتدا آرد را در یک تابه روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا بوی خامی آرد گرفته شود. مراقب باشید به هیچ عنوان نباید رنگ آرد تغییر کند. سپس کره را اضافه می کنیم و تفت می دهیم تا کره و آرد باهم مخلوط شوند. البته چونکه از کره کمتری استفاده کردیم، آرد دبه طور کامل در کره باز نمی شود. پس نگران این موضوع نباشید.

2. در ادامه شیر ولرم را کم کم اضافه می کنیم و با همزن دستی هم می زنیم تا شیر و بقیه مواد به خوبی باهم حل شوند و سس یکدستی داشته باشیم. توجه کنید باید حتما از شیر ولرم استفاده کنید. در غیر این صورت آرد گلوله گلوله می شود.

3. همچنین سس را به صورت مرتب روی حرارت ملایم هم می زنیم تا سس به غلظت مناسب برسد. به طوریکه اگر یک قاشق چوبی را آغشته به سس بکنید و با انگشت خود را روی قاشق سسی خط بکشید، اثر انگشتتون محو نشود، در این صورت سس بشامل شما به غلظت مطلوب رسیده است.

4. بعد از اینکه سس بشامل به غلظت مطلوب رسید، مقداری نمک و فلفل ترجیحاً سفید اضافه می کنیم. البته در صورت تمایل هم می توانید کمی پودر آویشن هم استفاده کنید. هم اکنون سس بشامل ما آماده استفاده است و شما می توانید آن را برای پخت لازانیا و سایر غذاها استفاده کنید.

نکات

اضافه کردن خامه

برای خوشمزه تر شدن سس بشامل و در صورتی که مایل باشید می توانید مقداری خامه هم بعد از اضافه کردن نمک و فلفل به این سس اضافه کنید. برای این کار می توانید برای هر لیوان شیر، یک قاشق غذاخوری پر خامه اضافه کنید.

همچنین برخی از افراد در انتها مقداری پنیر پیتزا هم اضافه می کنند. شما هم در صورت تمایل می توانید این کار را بکنید.

سس بشامل حرفه ای

اگر می خواهید سس بشامل حرفه ای و خوشمزه درست کنید باید حتما تا می توانید مواد را هم بزنید تا هم با تابه نچسبد و هم اینکه مخلوط آرد و کره گلوله گلوله نشود. پس به هنگام درست کردن سس بشامل هرگز دست از هم زدن نکشید و حرارت هم حتما ملایم باشد.
طرز تهیه سس بشامل

تقویم فارسی اندروید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

کانال یوتوب چی با چی

مطالب پیشنهادی