اسرار خانه داري تغذيه سالم

ترفندهای نگهداری طولانی مدت انواع مواد غذایی

تقویم فارسی اندروید

بسیاری از خانم های خانه دار در نگهداری مواد غذایی دچار مشکل می شوند و از نحوه ی نگهداری مواد غذایی آگاه نیستند. در این مطلب سعی می کنیم تا نحوهی نگهداری مواد ضروری در خانه را به شما توضیح دهیم.

روش نگهداری مواد غذایی مختلف

1.سیب زمینی

سیب زمینی یکی از پرمصرف‌ترین مواد غذایی به شمار می‌رود که در سبد غذایی خانواده‌ های ایرانی قرار دارد. این ماده غذایی طرفداران بسیاری دارد و به همین دلیل در اغلب موارد بیش از نیاز روزانه خریداری می‌شود. بهتر است سیب زمینی را در محلی تاریک خنک و دور از نور نگهداری کنید. این روش نیز باعث افزایش ماندگاری این ماده غذایی خواهد شد. قرارگیری سیب زمینی در معرض نور خورشید و یا نور فلورسنت ماده‌ای به نام کلروفیل را ایجاد می‌کند که پوست سیب زمینی را به رنگ سبز تغییر می‌دهد.

روش نگهداری سیب زمینی در خانه
روش نگهداری سیب زمینی در خانه

2. گوجه فرنگی

یکی از بهترین راه‌ ها برای نگهداری گوجه‌ فرنگی استفاده از یخچال است. پس از اینکه گوجه‌ ها را با دقت شسته و خشک کرده‌اید، آن‌ها را در یک ظرف مناسب درب‌ دار قرار دهید، سپس در یخچال قرار دهید. این روش علاوه بر حفظ بافت و طعم، به حفظ خواص تغذیه‌ ای گوجه‌ فرنگی نیز کمک می‌کند.

3. سبزی خوردن

برای تازه نگه داشتن سبزی‌ خوردن، می‌توانید آنها را درون یک کیسه پارچه‌ ای بریزید و آن را داخل یک کیسه فریزر یا نایلون مناسب قرار دهید. این کیسه نخی آب اضافی سبزی را جذب می‌کند و پلاستیک نیز مانع گردش هوای اضافه در میان سبزی‌ها می‌شود. با این روش می‌توانید به مدت ۴ روز سبزی‌ها را تازه در یخچال نگهداری کنید.

4.سیب

مقادیر کم سیب را می توانید در یخچال خانگی نگهداری نمایید، به این صورت که سیب ها را داخل پاکت پلاستیکی گذاشته و درب پلاستیک را کامل ببندید و چند سوراخ کوچک روی آن ایجاد کنید. اگر در منزلتان زیرزمین خنک دارید، ماندگاری سیب در آن محل نیز می تواند مطلوب باشد. به این صورت که سیب ها را در داخل روزنامه بپیچید و در جای خنک در زیر زمین نگهداری کنید.

5. پیاز

پیاز باید در جایی به دور از رطوبت یعنی در مکانی خنک و خشک نگهداری شوند زیرا رطوبت باعث کپک زدن پیاز می‌شود. پیازها باید در یک فضای کاملا خشک که دارای تهویه است نگهداری شوند تا پوستشان کاملا خشک بماند. به هیچ عنوان آن‌ ها را در محفظه دربسته نگهداری نکنید زیرا به علت نبود کافی هوا به سرعت فاسد می‌شوند.

نحوه ی نگهداری پیاز در خانه
نحوه ی نگهداری پیاز در خانه

6. خیار

خیارهای تازه را با آب سرد بشویید و خشک کنید سپس خیارها را در یک حوله کاغذی یا یک پارچه نخی بپیچید تا آب اضافی آن جذب شود. در انتها می‌توانید خیار ها را در داخل ظرف‌های در بسته یا کیسه‌های نگهدارنده مواد غذایی بسته بندی و در یخچال نگهداری کنید.

7. فلفل دلمه ای

قبل از هرچیز فلفل دلمه را بشویید و با پارچه ی نخی خشک کنید و در کیسه پلاستیکی وکیوم گذاشته و داخل یخچال بگذارید. پس از هر بار نیاز می‌توانید کیسه را باز کنید و یک فلفل دلمه‌ای کامل را  برداشته و بقیه آن را در یخچال نگه دارید. وقتی با این روش نگه داری شود، فلفل دلمه‌ای ۱ تا ۲ هفته سالم می‌ماند.

8. تخم مرغ

تخم مرغ را در یخچال نگهداری کنید تا از فاسد شدن آن جلوگیری شود.  در فصول گرم سال از مغازه هایی خرید کنید که تخم مرغ را در یخچال نگهداری می کنند. تخم مرغ را درون بسته بندی در پوش دار یا ظروف دربسته بگذارید.

پوسته تخم مرغ خام نباید شکسته شود زیرا میکروب و آلودگی از طریق منافذ موجود روی پوسته به آن راه می یابد. اگر پوسته تخم مرغ به خون یا مدفوع مرغ آغشته بود آن را بشورید و سریع مصرف کنید.

تخم مرغ را در مجاورت غذاهایی با بو و طعم تند مانند سیر، پیاز، پنیر و گوشت نگذارید زیرا بوی مواد مختلف موجود در یخچال را از راه منافذ پوست به خود جذب می کند.

اگر تخم مرغی شکست یا ترک برداشت، محتویات آن را در یک ظرف تمیز دردار ریخته و در یخچال قرار دهید و در اسرع وقت استفاده کنید. تخم مرغ را در بدنه اصلی یخچال که دمای ثابت و خنک است ، نگه دارید.

روش نگهداری تخم مرغ
روش نگهداری تخم مرغ

9. شیر

شیر پاستوریزه بعد از باز شدن باید نهایتا تا 3 روز مصرف شود و بعد از باز شدن لازم به جوشاندن نیست اما شیر محلی لازم به جوشانده شدن تا حداقل 20 دقیقه است.  هیچ گاه شیر جوشیده شده داغ را در ظرف پلاستیکی نریزید. شیر باید سرد شود و سپس در یخچال گذاشته شود. شیر جوشیده شده گاو را در یک بطری شیشه‌ای درب دار بریزید و در یخچال نگهداری کنید. توصیه می شود شیر محلی نیز کمتر از 3 روز مصرف شود.

10. مرغ

مرغ خام را می‌توان تقریبا 1 تا 2 روز در یخچال نگهداری کرد. همین امر در مورد بوقلمون خام و سایر طیور نیز صدق می‌کند. در همین حال مرغ پخته تقریبا 3-4 روز در یخچال سالم باقی می‌ماند. بهترین روش برای نگهداری طولانی مدت مرغ، فریز کردن آن است.

11. ماهی

برای نگهداری ماهی خوراکی در یخچال ابتدا پولک‌های ماهی‌های تازه را کنده و محتویات شکم ماهی را کامل خالی کنید بعد سر و بال‌های آن را جدا کرده و بعد ماهی را به خوبی بشورید. ماهی را بعد از این مراحل قطعه قطعه کرده سپس، مدت کوتاهی اجازه دهيد تا اب اضافی ماهی گرفته شده و در کیسه های مخصوص، ماهی را فریز کنید.

12. گوشت قرمز

برای نگهداری گوشت پس از انتقال گوشت به منزل باید بلافاصله آن را در یخچال قرار داده و یا منجمد کنید. این عمل به حفظ تازگی گوشت و کاهش رشد باکتری ها کمک می کند. دمای یخچال باید 4-0 درجه سانتیگراد بوده و گوشت تازه به فاصله 1 الی 2 روز مصرف گردد.

نحوه ی نگهداری گوشت در یخچال
نحوه ی نگهداری گوشت در یخچال

13. موز

اگر موزهای شما سیاه شده اند ولی گوشت آنها هنوز سفت و قابل خوردن است برای نگهداری طولانی مدت می‌توانید آنها را در فریزر قرار دهید. کندن پوست موز بعد از انجماد کار چالش انگیزی است. لذا برای نگهداری موز در فریزر بهتر است قبل از گذاشتن آن‌ ها در فریزر، پوستشان را جدا نمایید.

14. سیر

اگر قرار است سیر را به مدت طولانی نگهداری کنید، آنها را در جایی کاملا خشک و خنک داخل روزنامه بپیچید. یا اینکه ابتدا برای چند روز متوالی، سیرها را کامل و بوته ای با پوست رویی شان زیر نور آفتاب بگذارید تا پوستشان کاملا خشک شود. سپس آنها را در محلی خشک و خنک برای حدود ۴ ماه بدون نگرانی از جوانه زدن، نگه دارید.

15. زیتون

برای نگهداری زیتون ابتدا زیتون ها را درون یک ظرف بریزید به طوری که روی آن کاملا با آب پوشیده شده باشد. سپس حدود یک قاشق مربا خوری نمک داخل ظرف اضافه کنید و آن را هم بزنید تا در آب به خوبی حل شود. روش نگهداری زیتون کار مشکلی نیست، فقط کافیست مقداری دقت به خرج دهید. اگر قصد روش نگهداری زیتون به مدت چند هفته را دارید می‌توانید هر هفته یا هر دو هفته آب نمک را تغییر دهید اما اگر حجم زیتون‌ها بالا است هر روز آب و نمک محتوای ظرف را تعویض کنید.

16. پنیر

بهترین روش نگهداری پنیر قرار دادن پنیر در اب نمک و یخچال است. برای نگهداری بهتر می‌توانید در شیشه‌ای از روغن زیتون شناور کنید و انواع طعم‌دهنده‌ها مثل سبزیجات معطر یا حبه‌های سیر و فلفل را در روغن آنها بریزید. همچنین برای‌ جلوگیری‌ از خشک‌ شدن‌ پنیر، روی‌ طرف‌ بریده‌ شده‌ آن‌ کمی‌ کره‌ یا روغن‌ بمالید.

روش نگهداری پنیر در خانه
روش نگهداری پنیر در خانه

17. ماست

بدون شک بهترین روش نگهداری ماست برای مدت زیاد و حفظ طعم و کیفیت آن، قرار دادن آن در یخچال در دمای 5 تا 7 درجه سانتیگراد و در ظروف سفالی، شیشه‌ای یا پلاستیکی استاندارد است.

18. کره

کره به دلیل داشتن حداکثر 16 درصد آب در برابر فساد بسیار حساس است و به همین دلیل علاوه بر این‌ که لازم است از خرید کره نرم‌ شده اجتناب شود، حتما باید آن را در فریزر با دمای منفی 18 سانتی‌گراد (فریزر خانگی یا فروشگاهی) نگهداری کرد نه درون یخچال.

19. مربا

اگر به تازگی یک شیشه مربا خریداری کرده اید، بهترین روش نگهداری از مربا این است که آن را در کابینت آشپزخانه خود نگهداری کنید، زیرا تا زمانی که درب مربا باز نشده است، لازم نیست حتما آن را در یخچال نگه داری نمایید. شیشه های مهر و موم شده مرباهای خانگی را نیز می توان در دمای اتاق نگهداری کرد.

پس از باز شدن مربا، بهتر است آن را در یخچال قرار دهید زیرا این کار از رشد کپک و مخمر در مربا جلوگیری می کند. اگر مربای باز شده را در یخچال نگذارید، احتمالا زودتر خراب خواهد شد. نگهداری مرباهای باز شده در یخچال، پروسه فاسد شدن مربا را آهسته تر کرده و در نتیجه ماندگاری آن را افزایش می ‌دهد.

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی