خواص مواد غذايي داروهاي گياهي و طب سنتي سلامت مطالب اختصاصي

خواص و مضرات فلفل قرمز براي بدن

فلفل گياهي است كه در آب و هواي نيمه گرمسيري و گرمسيري مي رويد. ميوه آن در پوششهاي غلافي بلند كه به موازات رسيدن رنگ قرمز، نارنجي يا زرد به خود مي گيرد، مي رويد...
مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

فلفل گياهي است كه در آب و هواي نيمه گرمسيري و گرمسيري مي رويد. ميوه آن در پوششهاي غلافي بلند كه به موازات رسيدن رنگ قرمز، نارنجي يا زرد به خود مي گيرد، مي رويد. ميوه اين گياه به صورت خام، پخته شده، خشك يا در قالب چاشني پودري در صنايع غذايي و دارويي، مصرف ميشود.

فلفل قرمز

خواص فلفل قرمز:

♦ فلفل قرمز سرشار از ويتامين c بوده و خاصيت آنتي اكسيداني داشته و اثر شیميایی موادی که به بافت‌های بدن آسیب می‌رسانند را خنثی می‌کند.

♦  فلفل قرمز به واسطه دارا بودن ويتامين c موجب افزایش قدرت ایمنی بدن، استحکام لثه ها و دندان‌ها مي شود.

♦ همچنین مصرف فلفل قرمز باعث جذب بهتر آهن در بدن می‌شود و به افرادی که دچار کم‌خونی هستند توصیه می‌گردد.

♦ تحقيقات نشان داده است كه اسيد بيرنگ كپساسين به عنوان فعالترين عنصر موجود در فلفل، سبب كاهش ميزان كلسترول خون و كاهش شدت سيگنالهاي درد در بدن ميشود. اين ماده همچنين خاصيت ضد اكسيدي (كه سلولهاي شما ار از آسيب ديدن محافظت مي كند) و ضد باكتري دارد

♦ این فلفل طبیعت گرمی دارد که به دلیل وجود سطح بالای کاپسیسین در آن است. بیشتر فواید فلفل به دلیل وجود همین ماده است و عامل اصلی ایجاد گرما بعد از خوردن فلفل قرمز نیز هست. فلفل قرمز از دیر باز به عنوان دارو در مناطق مختلف آسیا بکاربرده می‌شده است.

♦ كرم يا پودر فلفل به عنوان نوعي مسكن مي تواند در تسكين درد دندان، زونا، آرتريت، پسوريازيس و ساير انواع دردهاي مزمن مفيد باشد، هر چند ممكن است مصرف اين ماده سبب سوزش يا خارش نسبي گردد، اما اين عارضه به زودي از بين مي رود. چون فلفل ابتدا با تحريك و سپس كاهش شدت سيگنالهاي درد در بدن مؤثر واقع ميشود، لذا ممكن است درد كمي شدت پيدا كند، سپس بايد ظرف چند روز اول مصرف، اين اثر تا حد زيادي از بين برود.

♦ یکی از مهمترین خواص فلفل خاصیت ضدخونریزی آن است. در بعضی از نقاط دنیا در موارد اوژانسی برای بند آوردن خونریزی از آن استفاده می‌شود.

♦ فلفل قرمز برای قلب و عروق بسيار مفيد است. هرچند که ضدخونریزی است اما بطور شگفت‌انگیزی سبب بهبود جریان خون و فشار خون می‌شود. فعالیت قلب را افزایش می‌دهد و به آن قدرت و انرژی می‌بخشد.

♦خاصیت شگفت‌آور دیگر فلفل، توانایی کنترل درد در بدن است. در واقع فلفل، گردش خون را بهبود می‌بخشد و در نتیجه مواد لازم برای بهبود را به هر نوع جراحت و زخم می‌رساند. به همین ترتیب اثر ضدالتهاب نیز دارد.

♦ به معده کمک می‌کند که فرایند هضم غذا را بهتر انجام دهد. (البته اين درباره افرادي است كه مبتلا به ناراحتي هاي معده نيستند.)

♦ تحقیقات نشان داده است که فلفل قرمز در كاهش اشتها تاثير بسيار داشته  و استفاده از آن در رژیم غذایی نیز در کاهش وزن بسیار مفید و مؤثر است.

♦ تحقیقات بیشماری نشان داده‌اند که کاپسیسین موجود در فلفل از رشد تومورهای سرطانی جلوگیری می‌کند و حتی سبب از بین رفتن سلول‌های بدخیم می‌شود. اثر این ماده در از بین بردن تومورهای پروستات و بیضه و سرطان‌های مرتبط با اختلال هورمونی مشاهده شده است.

♦ ضماد فلفل قرمز براي روماتيسم و التهابها و ذات الجنب به صورت استعمال خارجي و در برخي موارد حتي به صورت مصرف داخلي بسيار كمك مي كمند .

♦ فلفل قرمز درعين حال كه نيرو بخش است ضد اسپاسم نيز مي باشد . براي كليه طحال و لوزالمعده مفيد است در موارد قفل شدن فك ها كه در برخي موارد رخ ميدهد اثر مفيد دارد .

♦ در مورد يبوست گرد فلفل قرمز مفيد است زيرا حركت دودي كشل روده ها را تحريك مي كند . براي حصول اين منظور هر روز به مقدار كم بايد با غذا مصرف شود .

♦ در سرماخوردگي ها مصرف فلفل قرمز با دوز بالا اثر مفيد و سريع دارد . منظور از دروز بالا در حدو 600 ميلي گرم تا يك گرم است. بديهي است دوز بالابراي اشخاص مختلف فرق مي كند برخي بيشتر از ديگران احتيا ج دارند .

♦ براي تسكين سرفه هاي شديد بخصوص در مواردي كه اخلاط زايدي در بيماري تنفسي هست فلفل قرمز در بيرون انداختن اخلاط بسيار كمك مي كند و در نتيجه سرفه رفع مي شود

♦ فلفل قرمز در موارد حمله هاي خفگي مبتلايان به اسم اثر مفيد دارد . ( البته اگر الرژي نداشته باشند. )

♦ فلفل قرمز بهترین محرك مفید و شفا بخش در موارد اسهال ساده و اسهال خونی می باشد . 

♦ فلفل قرمز يك ماده ضد عفوني كننده است بنابر اين به صورت غرغره براي ضر عفوني حلق توصيه مي شود .

♦ به صورت مشمع طبي فلفل قرمز براي رفع احتقانهاي حاد در موارد بيماري هاي ذات الريه و ذات الجنب و ساير موارد مشابه اثر مفيد دارد .

♦ فلفل قرمز بهترين محرك مفيد و شفا بخش در موارد اسهال ساده و اسهال خوني مي باشد .

♦ فلفل قرمز براي  رفع گرفتگي عضلات كه به دراج شدن معروف است  بسيار مفيد است.

♦  فلفل قرمز بهترين داروي ريه و خلط اور و قوي است وبراي پيش گيري و تسكين برونشيت مزمن و امفيزما مفيد است .

♦ ضد احتقان مي باشد و براي حل شدن لخته هاي خون كمك مي كند ومسكن درد است.

♦ وقتی كه پس از خوردن فلفل قرمز از تندی ان در دهان احساس سوزش می كنید ، احساس با نتیجه خوبی است زیرا احساس سوزش و تندی در زبان و گلو مغز را تحریك می كند كه ماده ای به نام اندورفین ترشح كند كه نوعی مورفین طبیعی است و باعث از بین بردن احساس درد و ایجاد كمی احساس فرح و نشاط می شود. 

♦فلفل قرمز یا تند که به نام چیلی معروف است با افزایش جریان خون به پوست سر در رشد موهای سر موثر است

♦ فلفل قرمز می‌تواند در تومورهای سرطانی نیز موثر باشد، با این حال این مسئله کاملا ثابت نشده است.نتیجه تحقیقی که در مرکز تحقیقات سرطان شناسی آمریکا صورت گرفته نشان می‌دهد که ماده موثر موجود در فلفل مانند تیغ دولبه عمل می‌کند و اثر سرطان زایی یا ضد سرطانی آن به میزان مصرف آن بستگی دارد.اگر مصرف فلفل تند یا قرمز بیش از اندازه مجاز باشد به تومورهای سرطانی منجر می‌شود و اگر در حد مجاز مصرف شود می‌تواند اثرات ضد سرطانی خود را نشان دهد.

♦ فلفل قرمز بهترین داروی ریه و خلط آور قوی است وبرای پیشگیری و تسکین برونشیت مزمن مفید است.

♦ این سبزی ضد احتقان بوده و برای بازشدن لخته‌های خون کمک می‌کند .همچنین مسکن درد است و مصرف فلفل قرمز لذت و نشاط را به دنبال دارد .

 مصرف فلفل قرمز در قاعدگی

♦  این ادویه حاوی ترکیبی به نام «کاپسایسین » است که با تحریک کردن پایانه های اعصاب و کاهش ماده شیمیایی انتقال دهنده سیگنال های درد، نوعی مسکن موثر برای کاهش دردهای دوره قاعدگی به حساب می آید.

مصرف فلفل قرمز در بارداري و شيردهي:

 ♦ فلفل قرمز از جمله موادي است كه بهتر است در دوره بارداري و  تا چند ماه بعد از زايمان مصرف نشود . زيرا كودكان چند ماه پس از تولد به تدريج از رشد بهتري از دستگاه گوارش برخوردار شده و قدرت هضم اين قبيل موادغذايي منتقل شده از شير مادر را پيدا مي كنند.

مضرات فلفل قرمز:

♦  مصرف فلفل قرمز براي كودكان چندان توصيه نميشود.

♦ خوردن فلفل قرمز در عده ای ایجاد ناراحتی می نماید و اشخاصی كه دارای مزاج گرم هستند نمی توانند فلفل قرمز تند را بخصوص د رمصارف داخل تحمل نمایند و به علاوه اشخاصی كه آلرژی دارند از خوردن و مصرف آن محروم می باشند به هر حال بهتر است مصرف فلفل قرمز تند همیشه با جلب نظر و مشورت با كارشناسان گیاه درمانی و پزشكان باشد .

♦ اگر مصرف فلفل تند یا قرمز بیش از اندازه مجاز باشد به تومورهای سرطانی منجر می‌شود و اگر در حد مجاز مصرف شود می‌تواند اثرات ضد سرطانی خود را نشان دهد.

♦ همانطور كه گفتيم مصرف فلفل تند سرعت سوخت و ساز را در بدن بالا می‌برد و به همین خاطر به لاغر شدن کمک می‌کند. اما «کاپسایسین» یک ماده فعال در فلفل است که موجب التهاب بافتی می‌شود و اگر به مقدار زیاد استفاده شود می‌تواند به لایه مخاطی معده و روده آسیب جدی وارد کند.

♦ فلفل قرمز می تواند مری را تحریک کرده و منجر به درد سوزش سر دل شود .خوردن فلفل قرمز می تواند یک مشکل بزرگ را برای افراد مبتلا به سندرم روده و یا کسانی که در حال حاضر از سوزش سر دل حتی به صورت مزمن رنج می برند فراهم سازد .
مطلب مرتبط: 

سريع ترين و موثرترين روش هاي درمان سوزش فلفل

—————————————————————————

خواص و مضرات انواع مواد غذایی را اینجا بخوانید

گردآوری شده توسط گروه ۷ گنج – اختصاصی ۷ گنج

www.7ganj.ir

 

*** کپی برداری از مطلب فوق تنها در صورت لینک به این صفحه مجاز می باشد.

تقویم فارسی اندروید

50 دیدگاه

 • سلام …میشه لطفامیزان استفاده ی روزانه راتعیین کرد…؟

  • سلام .
   به غیر از زردچوبه / سماق / زنجفیل همه ادویه ها حداکثر یک قاشق چایخوری و فلفل قرمز و سیاه نصف قاشق چایخوری

  • سلام .
   ماست طبیعت سرد و تر داره و فلفل گرم و خشک . مشکلی نداره .
   یک لیوان ماست حداکثر نصف قاشق چایخوری فلفل ( ترجیحاً قرمز )

  • سلام .
   یک لیوان ماست حداکثر نصف قاشق چایخوری فلفل ( ترجیحاً قرمز )

 • باتشکر از مطالب بسیار مفیدتان.برای هر وعده غذایی چند عدد فلفل قرمز می توانیم همراه غذا استفاده کنیم .ممنون از لطفتان

  • خواهش میکنم . باتوجه به زایقه ای که دارید هر مقدار که دلخواهتون بود میتوانید استفاده کنید. ولی زیاده روی خوب نیست .

 • سلام…من فلفل(ادویه) خیلی استفاده میکنم،هفت،هشت سالی میشه هر روز تو وعده ناهار و شام روی غذام میریزم.تا ب حال مشکلی نداشتم،این میتونه به این معنا باشه که برای من اصلا ضرر نداره!؟!

  • سلام دوست عزیز
   هر چیزی معایب و محاسنی داره . فلفل خواص دارویی و درمانی زیادی داره ولی اگر بیش از حد مصرف شود ممکن است در زمان طولانی مدت مضراتی نیز داشته باشد .

 • سلام ممنون بابت مطلبتون
  میخواسم اگه میشه خواص فلفل قرمز بر قاعدگی نیز بگذارید با تشکر

  • بله این هم موضوعه خیلی مهم و مفیدیه. جای دیگه خوندم که شرقی ها سفارش میکنن در این دوره از “hot dishes” بمعنای غذاهای تند و داغ استفاده بشه. فقط کمی شَک‌ناکَم و میخوام مطمئن باشم. دراین مورد مطلب خاصی در این متن ندیدم:-[هستو من ندیدم یعنی?یا تاثیره فلفله!? :-\

 • سلامی به فرح بخشی ف‍ـفـلــلـفــل قــرمــززز

  تمامی جوابهایی که بایستی به افرادی که منعم میکنند بدم رو اینجا گرفتم..

  باور دارم که چیزی رو که بدنم بطلبه رو،یعنی لازمش داره.
  موهام ریزش پیدا کرده،رنگم کمی پریدس،حسم میگه کم خونم. دلم میخواد خالی خالی فلفل بخورم………وقتی فلفل میخورم سرحالم،بهترتصمیم میگیرم،جــنــگـجــوامممم…
  ولی اطرافیان منعم میکنند به دلیل باورهای غلط.
  دیگه خیالم راحت شد…….
  به نام حق،باشی که خیالتو راحت کنندو پاسخ جوابهاتو همیشه بگیری و گره های فکریت باز بشند.

 • خیلی ممنون واقعا باید افرین گفت . فقط یه غلط املایی کوچک توی سطرسوم داشتید ( فافل)
  خدا اجرت بده

 • سلام میشه لطفاکمکم کنید من بادستم مقدلرزیادی فلفل ریزکردم الان یه روزه تمام انگشتام میسوزه وشست دستمووقتی خم کنم میلرزه نمدونم چکارکنم میشه راهنمایی بکتیدممنون

 • سلام ممنون از مطلبتون،
  من عاشق فلفل و غذاهاي تند هستم و واقعا” خوردن فلفل قرمز خشك نشده رو بي اندازه دوست دارم،باتوجه به اينكه در كودكي آسم خفيف داشتم و اون دوران فلفل تند خوردن اين رو تحريك مي كرد(الان مشكلي ندارم)خواستم بدونم مقدار استانداردي كه مي فرمايين چقدره؟
  من به شخصه انقدر بقيه منعم مي كنند وازناراحتي معده مي ترسونن تو هروعده يك الي دو عدد فلفل خيلي تند مي خورم آيا بايد كمش كنم يا بيشتر هم ميشه؟فكركنم تقريبا” ميشه وعده اي 10-12گرم

 • سلام لطفا بفرمایید رنگ بیش از حد فلفل قرمز در کشت گلدانهای منازل به چه دلیل است آیا مضر هستند ویا درصد خلوص آنها بیشتر است ونگرانی در موضوع رنگ که پخش میشود در مصرف خوراکی ندارد؟,وهمچنین آیا فلفلهایی میتواند باشد که سمی بوده وچنین باشد یعنی رنگ بیش از حد از خود داشته باشد و برای مصرف خوراکی انسان مضرباشد؟
  متشکرم

  • سلام، طبق اطلاعات من فلفل قرمز سمي وجود ندارد و رنگ تند آن بسته به نوع بذر ، نوع خاك و يا شرايط نگهداري متفاوت است و نگراني اي در اين زمينه وجود ندارد. اگر نور كافي به گياه نرسد و فلفل در سايه رشد كند تيره تر و تندتر ميشود .

 • با سلام
  مطالبتون خيلي خيلي خوب و آموزنده بود فقط ميخواستم بدونم براي رفلكس معده خوردن فلفل زيان دارد يا نه

  • سلام، ممنون، بله فلفل قرمز می تواند مری را تحریک کرده و منجر به درد سوزش سر دل شود . اگر مبتلا به ناراحتي هاي معده هستيد سعي كنيد با احتياط مصرف كنيد.

 • متشکرم از بابت مطالب مفیدی که ارائه می دهید
  ممکن است لطفا میزان مورد تایید برای مصرف روزانه این ماده غذایی را نیز مشخص نمایید.

  • سلام ، متشكرم… متاسفانه در كتب و منابع مختلف اطلاعاتي درباره مقدار مجاز مصرف روزانه فلفل ذكر نشده است. در اين مورد ميتوانيد به سيستم بدني خود تكيه كرده و ببينيد مصرف چه مقدار فلفل براي دستگاه گوارش و سلامتتان تاثير منفي نميگذارد…

 • با سلام مطالب بسیار عالی و آموزنده بود ممنون
  فقط یه سوال مصرف فلفل قرمز باعث عصبی شدن می شود ؟

  • سلام…متشكرم… اين يك باور عمومي است ولي در كتب طب سنتي در مورد تاثير مصرف فلفل قرمز بر اعصاب تذكري داده نشده … و در هر حال اگر در مصرف آن زياده روي نشه جاي هيچ نگراني وجود نداره…

 • مرسیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

50 دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی